Foto

Ředitel společnosti Hochtief Tomáš Bílek (vlevo) a předseda svazku obcí Vladimír Melč podepisují v Královském sálu hradu smlouvu.

Na Křivoklátsku přibude 120 km potrubí

Velká šance pro devět obcí

KŘIVOKLÁTSKO. Desetileté úsilí devíti obcí z Křivoklátska na vybudování kanalizace a vodovodu se chýlí ke konci. Ve středu 22. května byla podepsána s vítězem výběrového řízení smlouva na výstavbu. Pokud se podaří dílo dotáhnout do konce, bude na Křivoklátsku 120 kilometrů nových kanalizačních a vodovodních potrubí.

Na Křivoklátsku je s vodou dlouhodobý problém. Obecně je jí málo a ani studny mnohdy k zásobení obyvatel regionu nestačí. Třeba v Křivoklátě přitéká do obecního rezervoáru voda potrubím, které pamatuje ještě knížata z Fürstenberka. Ironií je, že jediná obec, která má vlastní vodovod i kanalizaci, jsou Roztoky, jejichž starosta Vladimír Melč stojí v čele svazku, do něhož se devět obcí Křivoklátska sdružilo. „Nám se před časem podařilo uspět s žádostí o dotace a postupně inženýrské sítě vybudovat, tak jsem chtěl pomoci ostatním obcím,“ řekl.

Nyní mají obce měsíc na to, aby doložily Státnímu fondu životního prostředí udržitelnost projektu a zejména to, že jsou schopné zajistit finanční spoluúčast. A to bude velký oříšek, protože vysoutěžená cena 1 150 045 682 Kč je zhruba o 200 milionů vyšší, než byl původní předpoklad. „Pokud by se stalo, že do 30. června nezajistíme financování stavby, budeme muset od realizace díla odstoupit. Jediné, co nám zůstane, je projekt. Obce by pak v budoucnu šly do výstavby individuálně,“ konstatuje Vladimír Melč.

Pokud vše dobře dopadne, měly by práce začít v červenci a stavba by měla být ukončena v dubnu 2015. Stavět se bude ve všech devíti obcích najednou a podle smlouvy může 30 procent zakázek probíhat formou subdodávek i firem ze zdejšího regionu.

A jak vidí blížící se stavbu někteří starostové? „Původně měla být letos rekonstruována silnice ze Sýkořice k Pískům, ale pokud se začne stavět kanalizace, bude termín posunutý. S organizací stavby by u nás neměl být velký problém, protože jak příjezd od Zbečna, tak od Kladna je zajištěný,“ říká starosta obce Sýkořice Jiří Šulc a pokračuje: „Peníze na dofinancování máme připravené. Snažili jsme se maximálně šetřit a nepouštěli jsme se do žádných velkých akcí. Takže jediné, co budeme muset řešit, je navýšení ceny.“

Jako velký zlom v životě obce vidí výstavbu vodovodu a kanalizace zbečenský starosta Stanislav Dryják: „Lom Zbečno vyhrál zakázku na dodávku pro výstavbu nové runwaye na letišti Václava Havla. Obcí projíždí velký počet nákladních automobilů, takže pokud se začne v červenci stavět, zažijí občané dost krušné chvíle. Finančně jsme na stavbu připraveni, ale stejně nás nemine vypůjčit si u banky nějaké peníze kvůli navýšení ceny. Věřím ale, že to zvládneme a voda s kanalizací u nás bude.“

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.