Kvůli doučování za úplatu výpověď, kolegové souhlasí

Děti na straně učitelky

RAKOVNÍK. Minulý týden se na budově 2. základní školy objevil černý prapor. Byl vyvěšen na počest zesnulého bývalého ředitele Josefa Vyskočila, ale zároveň tak trochu korespondoval i s náladami uvnitř školy. Ředitel Miroslav Plincner se rozhodl ukončit pracovním poměr s dlouholetou učitelkou Hanou Heriánovou, a to pro hrubé porušení pracovní kázně. Podle našich informací se mělo jednat o doučování žáků za úplatu, a to přímo v budově školy. Raport se o situaci dozvěděl od žáků deváté třídy, kteří do redakce přišli s článkem na podporu paní učitelky.

„Myslíme si, že rozhodnutí pana ředitele nebylo vůči vám spravedlivé. Chceme, abyste věděla, že vás chceme zpět a uděláme vše, co bude v našich silách, abyste se nám vrátila. Držíme při vás v dobrém i zlém,“ napsali žáci 9. C. Při předávání dopisu informovali redakci o návštěvě třídy v místě bydliště učitelky. Také naznačili, že učitelka měla být vyhozena z práce kvůli doučování dětí.

Ředitel školy Miroslav Plincner Raportu potvrdil, že skutečně došlo k okamžitému rozvázání pracovního poměru, a to pro hrubé porušení pracovní kázně. Nic bližšího ale nechtěl sdělit, neboť ve věci předpokládal soudní dohru.

Více světla nám do případu vnesla sama učitelka. „Učím 21 let český jazyk a hudební výchovu. Na děti jsem přísná, ale spravedlivá, přesto si občas někteří rodiče na mě stěžují. Občas jsem také doučovala děti, jejichž rodiče si to přáli. A to i odpoledne ve škole, což byla chyba. Pan ředitel tvrdí, že jsem si za doučování brala peníze. Pokud to tak bylo, bylo to vždy po dohodě s rodiči. A právě peníze za doučování jsou tím údajným porušením pracovní kázně. Podobným způsobem doučují i ostatní učitelé, ale o nich pan ředitel neví. Protože se bojím ztráty zaměstnání, šla jsem za právničkou, která mi sepsala odpověď. Nenechám se jen tak vyhodit. Už se to jednou stalo, a kolega, který takto odešel, pak nemohl sehnat místo. Děti za mnou byly doma, pobrečeli jsme si,“ popisuje Hana Heriánová.

Zatímco 9. C vyjádřila učitelce podporu, kolegové stáli naopak za ředitelem školy. „Na mimořádném jednání pracovníci a zaměstnanci školy vyjádřili plnou podporu řediteli školy Miroslavu Plincnerovi. Souhlasí s důvody, které jej vedly k rozhodnutí ukončit s paní učitelkou Heriánovou pracovní poměr, a považují je za oprávněné,“ tlumočí stanovisko zaměstnanců 2. ZŠ Marie Bradáčová. Jak jsme dále zjistili, v pondělí ráno nastoupila Hana Heriánová do školy jako obvykle. Ředitel své rozhodnutí dodatečně přehodnotil a výpověď zrušil.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.