Foto

I když bylo počasí, že by psa nevyhnal, pracovali tesaři s úsměvem a na otázky, jestli jim sníh nevadí, odpovídali jednohlasně: Ne, my to děláme rádi.

 

Jedenáct kubíků dřeva tesaři otesali přímo na místě

Strašidlo farní zahrady zmizelo

RAKOVNÍK. Z rakovnické farní zahrady je překrásný výhled na chrám sv. Bartoloměje a jeho dřevěnou zvonici. Až doposud jste ale nad ním museli přivírat oči, a to kvůli největšímu strašidlu zahrady – plechovým přístřeškům, do nichž se dlouhá léta skladovalo vše možné, a kvůli nimž výhled připomínal spíše průhled sběrnými surovinami. Teď už jsou pryč a místo nich tu vyroste dřevěný přístřešek z ručně tesaných trámů.

„Byla to největší hrůza farní zahrady a od samého začátku, kdy jsem do Rakovníka přišel, jsem se těšil, až jednou zmizí. Konečně se to podařilo. Je to další z bodů postupné rekonstrukce farní zahrady,“ říká rakovnický vikář Vojtěch Novák.

Projekt počítal s tím, že nevzhledné boudy nahradí dřevěný přístřešek, jenž bude mít několik možností využití. Jednak se v něm bude moci parkovat s auty (stání budou dvě), jednak bude sloužit k posezení pro farníky a jako přírodní učebna pro studenty, kteří na farní zahradu docházejí v rámci výuky.

„Nejlevnější varianta by byla kovová konstrukce, ale protože se mi podařilo sehnat sponzora, který chtěl pomoci s financováním dřevostavby, rozhodl jsem se pro dřevěnou. Kalkulaci jsem si nechal udělat jak z běžného řezaného dřeva, tak ručně tesaného. Tesařská varianta je sice o 35 tisíc dražší, ale tesané dřevo má třikrát delší životnost než řezané, a to rozhodlo,“ vysvětluje vikář.

Dřevo se tesalo během zimy přímo na zahradě. Tesaři po dobu několika týdnů na faře bydleli. Otesali celkem jedenáct kubíků kulatiny smrku a borovice. „Sledovat je při práci byla nádhera. Svoji práci mají opravdu rádi. Tesali i ve sněhu a když jste se jich zeptali, jestli jim to nevadí a není jim zima, všichni tři vám na to nezávisle po sobě odpověděli: Ne, my to děláme rádi. A myslím si, že když něco děláte s láskou a radostí, tak je to pak na výsledku vidět,“ říká Vojtěch Novák.

Přístřešek bude sedm metrů dlouhý a zastřešený bobrovkami, stejně jako ostatní stavby na zahradě. „Bude pod ním místo pro čtyřicet lidí,“ říká vikář. Ani poté ale nebudou úpravy na farní zahradě uzavřeny, ještě se počítá se zrušením dílny v zahradním domku. Z ní pak vznikne společenská místnost.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.