Foto

Alan Novotný a Lukáš Hejlík tentokrát listovali knihou Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla.

S Lukášem Hejlíkem o listování Ekonomií dobra a zla

Sedláček s glosováním a humorem

RAKOVNÍK. Dobro a zlo, černá a bílá to jsou atributy scénického čtení knihy Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla. Listování, jehož protagonisty byli Alan Novotný a Lukáš Hejlík, proběhlo ve středu 10. dubna. Tradičně je uspořádala rakovnická knihovna, ale netradičně se konalo v Domě osvěty.

Za deset let trvání Listování zpracovali brněnští herci již na osmdesát titulů, většinu z nich pochopitelně tvoří próza. „Vždy jednou za sezonu se snažíme zařadit do našeho seriálu něco netradičního, takže jednou za rok jdeme po něčem žánrově téměř úletovém. Vloni jsme například na jevišti vařili – listovali jsme kuchařskou knihou. Právě teď žijeme sportovním životopisem Usaina Bolta,“ prozradil před představením Lukáš Hejlík.

Zpracovat právě knihu Tomáše Sedláčka bylo podle jeho slov opravdu náročné. „Měli jsme hotový plakát, představení v Praze bylo už dvakrát vyprodané, ale pořád jsme ještě nevěděli, co s knihou udělat, aby se někdo bavil. Tak jsme k ní přistoupili stejně, jako to děláme vždy, když zpracováváme neprozaický žánr – vytvořili jsme určitou nadstavbu, abychom to my, herci z Brna, pochopili a diváci se bavili. Takže Sedláčkovy odborné věci glosujeme naším náhledem na věc. Skoro bych řekl až se studentským humorem.“

Když Lukáš Hejlík psal před třemi lety Tomáši Sedláčkovi email s tím, zda by nebyl proti, kdyby jeho knihu zlistovali, možná netušil, že za čas budou mít za sebou sto padesát repríz. Ale stejně jako představení se daří i knize. Vychází i v zahraničí, právě teď ji jako šestnáctý jazyk čeká korejština. „Byla to pro nás určitá výzva, nechtěli jsme se tu hodinu trápit předčítáním ekonomického textu, který navíc není ani moc o ekonomii, ale spíše o etice, filosofii a příbězích. Ty Tomáš Sedláček miluje a my jsme se jich snažili chytit. Pochopitelně jsme leccos s ním potřebovali konzultovat. Nakonec jsme to řešili mailem, neboť v době příprav byl Tomáš v Chicagu. Na premiéru však přiletěl a zíral, co se s jeho knihou děje. Nicméně to vzal hrozně fajn, naskočil do toho s námi a do řady gagů šel s námi po hlavě a nic nezrušil. Ba naopak sám začal vymýšlet nové a nové a dodnes je nevyzpytatelné, co nás od něj čeká. Prvních sto repríz dokonce s námi absolvoval,“ pokračuje Lukáš Hejlík.

S nápadem na zpracování knihy přišel Lukáš Hejlík, ale to platí všeobecně o repertoáru Listování. Knihu však přečetli oba protagonisté. „Trochu jsem se v ní ztrácel,“ přiznává Alan a Lukáš dodává, že to rozhodně není něco, co by se dalo přečíst v kuse. „Udělal jsem úpravu, nechal jsem tam kostru, od které bychom se mohli odrazit, ale víc než kdykoliv jindy jsme se museli zamyslet co s tím. Na první zkoušku jsme neměli nic, ale pak se to samo začalo odkrývat a dnes je to šaráda. Dodnes mi připadá neskutečné, že i v menším městě přijde na Tomáše několik stovek lidí. Je to pozitivní fakt, že lidé mají chuť jít na něco, co je sympatické i ze sektoru, na který jsou spíše zvyklí nadávat,“ uzavírá.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.