Marcel Chládek žaluje Raport

Když jsme v pátek otevřeli redakční datovou schránku, nevěřili jsme vlastním očím. Obsahovala žalobu podanou u Krajského soudu v Praze. V zastoupení právní pražské právní kanceláře v ní senátor, náměstek hejtmana a zastupitel města Rakovníka Marcel Chládek žaluje týdeník Raport o ochranu osobnosti.

Na konci sedmistránkového spisu žalobce soudu navrhuje, aby vydal rozsudek, na základě kterého se vydavatelé týdeníku Raportu omluví za zveřejnění nepravdivých a urážejících informací obsažených v novinovém článku Odkryje „korunní princ“ tajemství kraje? a v článku Ten od Ratha. Článek s omluvou má být otištěn na titulní straně Raportu. Žalobce požaduje, abychom uhradili náklady soudního řízení.

Bude to rok, co se náměstek Marcel Chládek s hejtmanem Rathem projel na kole po nové cyklostezce z Rakovníka na Olešnou. Byl to jejich poslední společný výlet. Za pár dní byl hejtman zatčen s krabicí naditou miliony. Pod dojmem šokující zprávy jsme tehdy blízkého hejtmanova spolupracovníka vyzvali, aby čtenářům Raportu vysvětlil, jak je možné, že k takovému jednání může na kraji dojít. Náměstek reagoval hned v příštím Raportu na titulní straně. Kromě výhrůžek žalobou jsme se však o praktikách na kraji nedozvěděli zhola nic.

Nezbývá se ptát, proč si na Raport vzpomněl až po roce? Vysvětlení se nabízí. I když po podzimních volbách do kraje obhájil pozici náměstka a radního, začal se Chládek soustředit na svoji novou úlohu. Po vítězném tažení ČSSD v příštích parlamentních volbách povede ministerstvo školství. Jako stínový ministr nyní komentuje kroky současného šéfa školství, v televizních debatách obhajuje svoje budoucí vize. Jede na nové vlně, ožil.

Současně je zkušený politik. Ví, že když ho dnes média hladí, mohou mu těsně pod vrcholem hodit klacek pod nohy. Chce zůstat bez poskvrny. Vadí mu i názor pisatele „z bezvýznamných“ regionálních novin. Co kdyby ho někdo vyšťoural?

Čerstvou krev do žil mu vlil i nový pan prezident. Média jsou podle něj ostrůvky negativní deviace. Bojovné pokřiky zazněly i na kongresu ČSSD. Žalobou je potřeba hlídací psy demokracie zahnat do kouta, vyhladovět je. Omluva ukáže, kdo je tady pánem.

V historii našeho porevolučního týdeníku je to již podruhé, co budeme čelit žalobě na ochranu osobnosti. Nezalekli jsme se už v roce 1994, kdy nás rada města Rakovníka žalovala o půl milionu. Krajský soud uznal naši obhajobu. Novinář má právo na svůj názor a může ho i svobodně publikovat. Je to samotná podstata demokratického tisku.

Do kalhot si nenaděláme ani dnes. Žalovat okresní vydavatelství z pozice vrcholného politika (s platem náměstka a senátora) prostřednictví renomované právní kanceláře není hrdinství. My se u soudu budeme hájit sami a s hlavou vztyčenou. Věříme, že i tentokrát nezávislá justice rozhodne spravedlivě mezi svobodou slova a arogancí moci.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.