Foto

Knihovna ocenila Čtenáře roku poprvé.

Nejpilnější návštěvníci si loni odnesli 372 titulů

Knihovna ocenila čtenáře roku

RAKOVNÍK. Pro Inge Sochorovou je návštěva knihovny tak trochu jako návštěva posilovny. Pokaždé, když bibliotéku opouští, je tak obtěžkána knihami, že je jejich nošení výkon hodný kulturisty. V průměru si totiž půjčí kolem osmnácti knih najednou. Paní Sochorová je jednou ze čtenářek, již ocenila rakovnická knihovna v anketě Čtenář roku 2012.

Odměněni byli nejen ti, kteří si půjčili (a snad i přečetli) nejvíce knih, periodik či DVD, ale i nejstarší čtenářka. „Celorepubliková akce Čtenář roku se koná třetím rokem, my jsme se jí zatím trochu vyhýbali kvůli objektivitě. V prvním roce byla celorepublikovým čtenářem vyhlášena slečna, která údajně přečetla 849 za rok, což mi přišlo naprosto nereálné,“ říká ředitelka knihovny Milena Křikavová.

Nakonec se rozhodla dát anketě přeci jen šanci, protože je to hezký způsob, jak poděkovat lidem, kteří jsou věrnými návštěvníky bibliotéky. „Počítač dokáže spočítat všechno, takže jsme si nechali vyhodnotit, kdo byl v knihovně nejčastěji a kdo si odnesl nejvíce knížek. A aby nebyli ochuzeni návštěvníci dalších oddělení, vyhodnotili jsme zvlášť i je,“ říká ředitelka.

Vyhlášení výsledků se konalo poslední březnovou středu, někteří z oceněných se ale nemohli dostavit, proto jim byly dárky předány dodatečně. Děti dostaly různé psací potřeby, dospělí knihu Paměti Rakovníka a medovinu.

Nejpilnějším návštěvníkem knihovny byl Pavel Horník, který do ní zavítal 228krát, je totiž pravidelným čtenářem denního tisku v čítárně. Nejvíce titulů (tedy knih a časopisů) si loni odnesli Karel Slavík a Elena Záveská, bylo jich 372. „Nejvíce knih si půjčila Inge Sochorová, do knihovny zavítala během roku devatenáctkrát a půjčila si celkem 340 knih. V dětském oddělení je nejpilnější čtenářkou čtyřletá Julie Hermanová. V knihovně byla 52krát, chodí tedy minimálně jednou týdně. Číst zatím samozřejmě neumí, ale knížky miluje a předčítají jí rodiče,“ říká ředitelka.

Knihovna ale vyhodnotila i nejpilnější čtenáře jednotlivých rakovnických škol. Mezi nimi byli Ondřej Krutský, Lucie Spěváčková, Marie Brožová a Ondřej Holý. „Většinou do knihovny chodím jednou týdně. Čtu ráda, hodně v autobuse. Zatím chodím do dětského oddělení a už se těším do toho dospělého, protože tu bude výběr knížek ještě větší. Mám ráda detektivky, časopisy a dívčí romány. V poslední době se mi dost líbila knížka Sbohem, základko!, kterou napsal Karel Foltin. Je zajímavé, že muž dokázal tak dobře psát o životě patnáctileté dívky,“ říká Lucie Spěváčková z Václav.

V oddělení audio a video byla nejpilnější návštěvnicí Věra Matějková, která si loni půjčila 119 DVD: „Jsem filmový fanoušek, do půjčovny chodím pořád, takže pondělí, středa i pátek. Proto už mají děvčata problém vybrat mi něco, co jsem ještě neviděla. Nejraději mám české filmy, moc se mi teď líbily například Vrásky z lásky a nebo Líbáš jako bůh.“

Knihovna ale ocenila i svoji nejstarší čtenářku. „Je jí 93letá Libuše Lajblová. A je naší nejstarší čtenářkou, nejen co do věku, ale i doby členství. Knihy jí nosí její dcera, loni jich bylo úctyhodných 211,“ dodává Milena Křikavová.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.