Firma vyrobila pevnější podpůrnou konstrukci hnízda

Jediné hnízdiště čápa bílého

JESENICE. Vysoký cihlový komín v areálu firmy TM Jesenice je už několik let hnízdištěm čápů. Ročně tu odchovají dvě až tři mláďata. Letos budou mít svůj domov ještě bezpečnější, majitel firmy Zdeněk Jícha nechal vyrobit novou podpůrnou konstrukci, díky níž si budou moci čápi vystavět hnízdo výše. Komín se totiž stále používá.

„Podle mých záznamů hnízdí na tomto komíně od roku 2007 každoročně. V Jesenici se ale čápi objevovali, ať už jednotlivě nebo v páru, již v devadesátých letech. V našich podmínkách jde vlastně o raritu, kterou bychom si měli chránit, protože se jedná o jediné hnízdiště čápa bílého na území Rakovnicka. A pro zajímavost i okolní okresy Rokycany, Kladno, Beroun a Plzeň-sever mají jen po jednom hnízdišti. Těžiště výskytu tohoto druhu jsou rybniční oblasti Jižních Čech a Moravy,“ říká Milan Tichai, předseda rakovnického ornitologického spolku Fénix.

TM Jesenice se o svoji čapí rodinu stará opravdu mateřsky. Snaží se, aby byl komín co nejbezpečnější pro stavbu hnízda. Komín je v provozu, a tak je hnízdo ohrožováno teplými výpary. Proto je na něm umístěna zvýšená podpůrná konstrukce (z dálky pak vypadá, že hnízdo nad komínem levituje). „Původní konstrukce už byla chatrná a hrozilo, že hnízdo neudrží, proto bylo rozhodnuto, že se vyrobí nová. Největší zásluhu na tom mají majitel TM Jesenice a starosta města. Opatřil jsem dokumentaci, jak by konstrukce měla vypadat, a firma ji podle ní vyrobila z pevnějších materiálů,“ přibližuje Ivo Michalička, který jesenické čápy kroužkuje a vede o nich záznamy. S umístěním konstrukce pomohli rakovničtí a jeseničtí hasiči.

Čápi většinou do Jesenice přilétají koncem března. „Obvykle dorazí jako první samec a po něm samice. Někdy však přilétá už sestavený pár. Čápi tvoří pevné svazky, které většinou rozdělí až úmrtí jednoho z páru,“ říká Milan Tichai. Přílety se každoročně zaznamenávají. „Máme v Jesenici paní, která jejich přílety sleduje. My pak koncem června, kdy už bývá mláďatům tři až pět týdnů, chodíme kroužkovat. Pomáhají nám s tím hasiči,“ přibližuje Ivo Michalička.

Kvůli letošní dlouhé zimě se přílet čápů zpozdil. „Přílet z afrických zimovišť spadá do poslední dekády března, letos si dávají čápi načas kvůli extrémně nepříznivým podmínkám. Pokud by přilétli, tak jako v předchozích letech, po 20. březnu, pravděpodobně by uhynuli nedostatkem potravy. Zamrzlá půda a rybníky plus sněhová pokrývka znamenají nedostatek hrabošů a absenci obojživelníků, což je pro čápy hlavní zdroj potravy,“ vysvětluje Milan Tichai.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.