Zemřel Petr Mojžíš

Petr Mojžíš Přes dvacet let je jeho jméno spojeno s funkcí předsedy představenstva spotřebního družstva Jednoty Rakovník. Do vrcholné manažerské pozice byl zvolen 1. července 1991. Družstvo přebíral po několika letech bezvládí a pomohl podniku překlenout nejtěžší období v jeho historii. Jednota se v devadesátých letech potýkala s restitucemi, nástupem zahraničních obchodních řetězců, s konkurencí drobných živnostníků, ale především se starými dluhy. Před nástupem JUDr. Petra Mojžíše bylo spotřební družstvo dlouhodobě ve ztrátě, která dosahovala přes 40 milionů korun. Pod jeho manažerským vedením se podařilo uhradit věřitelům 90 milionů úvěrů a 65 milionů na úrocích. Od roku 2001 je Jednota bez dluhů. Veškerý rozvoj, rekonstrukce a údržbu areálů zajišťuje z vytvořeného zisku. Družstvo vlastní moderní provozovny nejen na Rakovnicku, ale i v okresech Louny, Plzeň sever, Kladno, Ústí nad Labem, Děčín a Litoměřice. Prodejny Jednoty Rakovník prošly postupnými rekonstrukcemi stejně jako sídlo firmy. Na dlážděném nádvoří Jednoty na nábřeží Rakovnického potoka oslavil Petr Mojžíš v roce 2010 sto let spotřebního družstva v Rakovníku, ale pořádal tu i vánoční trhy s prodejem kaprů a živou hudbou.

Petr Mojžíš se narodil 23. září 1956 v Žatci, ale základní školu už navštěvoval v Rakovníku. V Novém Strašecí vystudoval gymnázium, poté sociálně právní střední školu a při zaměstnání právnickou fakultu Univerzity Karlovy. První pracovní zkušenosti získával v zemědělském družstvu v Mutějovicích, později pracoval na vedoucí pozici ve státním velkoobchodě se zeleninou. Od roku 1991 působil ve funkci předsedy Jednoty Rakovník. V devadesátých letech byl i členem městského zastupitelstva. Byl znám svými kritickými postoji a názory. Jako manažer byl velmi tvrdý a nekompromisní. Na jeho slovo bylo spolehnutí.

V posledních letech bojoval Petr Mojžíš nejen s konkurencí zahraničních řetězců, ale též ze zákeřnou chorobou. Před svátky přijel rovnou z chemoterapie na Vánoční setkání v Jednotě. Vystál frontu na kapra, pozdravil se s kapelou a odjel domů odpočívat. Bral to s humorem. „Dnes tady spolu mluvíme, ale zítra už tu být nemusím,“ říkával. Zemřel v sobotu 9. března po půlnoci v nemocnici na Karlově náměstí v Praze. Poslední rozloučení s Petrem Mojžíšem se uskuteční ve čtvrtek 14. března v 11.45 hodin v rakovnické smuteční síni.

 

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.