Foto

Léky si můžete nakoupit i v Jednotě ve Slabcích.

 

Při nachlazení už nemusejí lidé z vesnice jezdit do města

Pro léky i do Jednoty

RAKOVNICKO. Venkovské Jednoty zavedly novinku, která zákazníky velmi potěšila. V některých prodejnách doplnily sortiment základní léky. Pro paralen, panadol, kinedryl, dezinfekci a další léčiva už obyvatelé vesnic nemusejí jezdit do města.

„Léky jsme začali prodávat na přelomu roku, zákazníci si toho pochopitelně hned všimli a přijali to s velkým nadšením,“ říká zástupkyně vedoucí mutějovické Jednoty Lucie Fráňová. V době, kdy řádily chřipky, byly léky brzy pryč. „Paralen a panadol se prodaly rychle. Osobně nevím, kolik stojí v lékárnách, ale zákazníci si tu i pochvalovali, že je máme levnější než lékárny,“ říká Lucie Fráňová.

S prodejem léků začalo spotřební družstvo COOP v minulém roce. Do pilotního projektu bylo zapojeno padesát obchodů. A jelikož se nová služba ujala, začala se rozšiřovat dále. „Z COOP jsme dostali nabídku někdy během podzimu. V listopadu proběhla první školení a od prosince už jsou v některých prodejnách léky k dostání. Na okrese se zatím prodávají v jedenácti Jednotách. Začalo se v těch větších, jako jsou Jesenice, Mutějovice, Křivoklát, Řevničov, Lubná a podobně, ale chtěli bychom léky dostat i do těch malých. Například na Branově už je prodávají a v jednání je Velká Buková,“ říká Naďa Setničková, referentka provozu.

Prodávat léky není jen tak. Vydávat je mohou jen proškolení zaměstnanci, proto musely prodavačky absolvovat školení. „Dostaly jsme materiály k nastudování, pak proběhlo asi pětihodinové školení a na závěr jsme musely zvládnout test. Získaly jsme certifikát a díky němu teď můžeme zákazníkům léky vydávat,“ popisuje Lucie Fráňová. Prodavačky tedy základní léky jen neprodávají, ale mohou i lidem poradit, jak je užívat.

Pečlivě se kontroluje i skladování, teplota prostor a umístění regálů s léčivy na prodejně. Léky totiž nesmějí být umístěny tak, aby k nim měli zákazníci volný přístup. Nejčastěji tedy bývají za prodejním pultem nebo u pokladny. „Mají vyhrazený svůj regál nebo stojan a každý den musíme zaznamenávat teplotu, protože se léky skladují do 30 °C. To ale pro nás není nic nového, teplotu zapisujeme i u uzeniny, mrazáků nebo mléčných výrobků, teď k tomu jen připisujeme další údaj,“ vysvětluje prodavačka mutějovické prodejny.

Jednoty smí prodávat jen tzv. vyhrazená léčiva, kam patří léky proti bolesti hlavy, svalů, zubů, při ženských obtížích, dále antipyretika, která se používají proti nachlazení a chřipce, dezinfekční přípravky, léčivé čaje, obvazové materiály, ale i sezonní přípravky pro domácí mazlíčky. Nakupovat je musejí jen u distributorů nebo výrobců léků.

V Mutějovicích pořídíte např. paralen, panadol, jedlou sodu, černé uhlí, kinedryl, obvazy, náplasti, peroxid vodíku, doplňky stravy a aktuálně byla nabídka rozšířena o jitrocelový sirup. Brzy by do tohoto výčtu měl přibýt i ibalgin. „Na některých prodejnách je sortiment menší. Zatím je to v začátcích a ještě ani nevíme, kolik se toho za první dva měsíce prodalo. Někde už se ale muselo znovu zavážet, protože se první várka léků prodala,“ uzavírá Naďa Setničková.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.