Foto

Míra Jirásek a Zdeněk Havelka z QR Bandu.

Po Pecínově už víme – rokenrol a cimbál jdou dohromady

Večer gradoval Montiho čardášem

PECÍNOV. To, že je jen jedna muzika – dobrá nebo špatná, je stará známá pravda. O její platnosti se mohla přesvědčit bohužel jen hrstka posluchačů, která v pátek 22. února dorazila i přes nepřízeň počasí do pecínovské hospůdky Na Růžku. Právě zde se totiž konal nevšední večer. Sešly se zde dvě na první pohled žárově zcela neslučitelné kapely – rock‘n‘rollový QR Band a cimbálová muzika Vladimíra Novotného, jež doprovází novostrašecký soubor Čtyřlístek.

Na neobvyklém setkání se domluvili Jiří Röll a Bohumil Chochola. Důvod byl zřejmý. Tito duchovní otcové nezvyklého setkání chtěli posluchačům dokázat, že témata jsou stejná, ať se jedná o rokenrol či o cimbál a nabídli jim zajímavé srovnání.

Nejprve se však obě seskupení představila samostatně. Koncert otevřela cimbálovka ve složení primáška Jarka Poláková (housle), kapelník David Bušek (cimbál), jeho otec František Bušek (kontrabas), Bohumil Chochola (housle) a kontráš Vojta Vaněk (housle). Posluchači si s nimi mohli notovat například skladbu To ta Heľpa ...koho je sto, toho je sto, nie po mojej vôli, len za jedným, len za jedným, srdiečko ma bolí...

Pak už se k prvnímu bloku připravil QR Band. Vystoupil také v pěti, a to ve složení klávesy – František Mutinský, kapelník, kytara – Míra Jirásek, bicí – Milan Lukeš, basa – Zdeněk Havelka a za mikrofonem pochopitelně stál Jiří Röll. Během některých skladeb se s Mírou Jiráskem vystřídal syn majitele hospůdky Ondřej Kinkal. V setu QR Bandu pochopitelně nemohl chybět Elvis, byť se ke slovu dostali i mnozí další zpěváci z šedesátých let, i když jak zmínil Jiří Röll: „Elvis byl přece jen king a mně to vyhovuje.“ Mnozí si tak podupávali či se kývali do rytmu Be Bop A Lula Gene Vincenta či do taktu písně Krutý žal, kterou u nás proslavil Karel Gott, i když původně ji pro pražské Sputniky otextoval Eduard Krečmar.

Pak už přišel první pomyslný duel. V něm obě kapely přiblížily, jak se zpívaly písničky o lásce na Moravě a jak toto téma zpracovali autoři za velkou louží. Nejprve se opět rozezněl cimbál – Za horama dědina. První skladba QR Bandu byla zpívána česky, i když v ní zabrousili poměrně daleko – Tam, kde leží Šanghaj. Přestože se posluchači po Šangaji ocitli rovnýma nohama ve Strážnici, nikomu to nevadilo, naopak se dostávali do varu, což bylo v prochladlé místnosti velmi příjemné.

Po písních o lásce si přítomní užili jakousi hitparádu rokenrolů a moravských písniček, což byl jen pomyslný oddech před druhým „duelem“, kdy se utkal či spíše setkal čardáš s rokenrolem. Přes písně Eště si já, eště si já, pohár vína zaplatím, Nepij, Jano, nepij vodu, Krvežíznivej rak alespoň pro mě večer gradoval Montiho čardášem v úpravě cimbálovky, kdy sólo na housle měla primáška. Vyvrcholením večera pak byla Elvisova píseň Love Me Tender, která zazněla v podání basy, cimbálu a houslí, ale postupně se ke kapele Vládi Novotného přidal i QR Band.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.