Foto

Bludiště před muzeem už je hotové od podzimu.

Bludiště už je hotové, projekt zahrnul i opravu dvou soch

Nová expozice kamenných řad

KOUNOV. Kounovské kamenné řady budou mít novou expozici. Už teď si mohou turisté vyzkoušet jednu novinku. Je jím kamenné bludiště v blízkosti muzea v Kounově. Labyrint je kruhový, vyskládaný z menších kamenů i několika vztyčených menhirů a inspiraci k němu si starostka přivezla ze Soloveckých ostrovů v Rusku. Tamní labyrinty jsou staré kolem 3000 let a stejně jako v případě kounovských řad nikdo neví, k čemu sloužily.

„Bludiště je taková upoutávka na kamenné řady. Vytvořili jsme ho na obecním pozemku, který byl dosud nevyužívaný. Dokončili jsme ho na podzim a pobavilo nás, že si někteří turisté, kteří přijeli na kamenné řady poprvé, mysleli, že tohle už jsou ony,“ směje se starostka Dana Bechynská. Bludiště bude lákadlo zejména pro děti, na ně bude cílit i expozice. I nadále v ní turisté najdou informace o kamenných řadách a různých výkladech jejich původního významu, ale jinak bude muzeum hravější.

„Novou expozici jsme se snažili pojmout jako hravou zábavu pro celou rodinu, která nebude nudit ani dospělé, ani děti. Řady samotné jsou takový hlavolam, proto by návštěvníci expozice měli prožít alespoň trochu vzrušení, které řešení hlavolamů přináší. Toho bychom chtěli docílit pomocí zábavných logických, kombinačních a vědomostních her, které budou součástí expozice – například luštění tajného písma, procházení bludištěm a podobně,“ popisuje Roman Hartl, jenž návrh na náplň muzea zpracovával.

Obec si sice nechala vytvořit studii i od projekčního studia, ale podle ní by stála nová expozice přes dva miliony korun. „Bylo to hezké, ale příliš nákladné. Potřebovali jsme něco skromnějšího, tak jsme dali hlavy dohromady a zvolili variantu, ve které se skloubily některé návrhy architekta s nápady Romana Hartla,“ vysvětluje starostka. Nová expozice bude kombinací velkoformátových fotografií řad a výstavních panelů s bohatým obrazovým a dokumentárním doprovodem, její součástí bude i model vrchu Rovina s kamennými řadami a další zajímavosti, například trojrozměrné hlavolamy.

„Žádné velké stavební úpravy se v muzeu dělat nebudou. Jen necháme vyměnit okna a oklepat vlhkou omítku,“ vysvětluje starostka. Nová expozice ale nebude jedinou novinkou pro turisty. Je to jen jedna část projektu, na který získala obec dotaci 700 tisíc korun prostřednictvím Místní akční skupiny Rakovnicko. Jeho součástí je i stezka vedoucí do další „kamenné lokality“, a to na Špičáku, kde skupina nadšenců odhaluje zajímavé kameny a dává jim podle jejich tvarů jména. „Není to památkově chráněná lokalita, proto není nezákonné půdu kolem kamenů odkopávat. Nikdo však neví, jestli nemohla mít i tato lokalita nějaký význam, proto jim archeologové zakázali kameny zvedat a přemísťovat,“ říká Dana Bechynská.

Právě zajímavé kameny na Špičáku budou cílem stezky. Součástí projektu byla i obnova sochy Otevřená náruč, kterou krátce po jejím odhalení shodili z podstavce vandalové a poničili ji. „Socha už je opravená a zpět na svém místě u cesty na kamenné řady. Usazena je pevněji než předtím, tak doufáme, že už ji nikdo nepoškodí. Při stezce bude stát ještě jedna socha, jejím autorem bude opět Václav Krob. Jedná se o obnovenou sochu Panny Marie, která stávala za chmelnicí u potůčku směrem na Mutějovice. Zůstal z ní jen rozvalený podstavec. Ten bude opraven. Sochu udělá Václav Krob novou podle vlastního návrhu, její původní podobu totiž bohužel neznáme,“ vysvětluje starostka. Na původní místo za chmelnici, k němuž nevede žádná cesta, se nevrátí. Obec pro ni vybrala jako nové místo trojúhelný pozemek na rozcestí při stezce na Špičák a kamenné řady.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.