Nejdřív přišli o pomocníky kvůli soudu, pak kvůli amnestii

Zůstane jen u sekání

RAKOVNICKO. Necelý rok fungovala tzv. veřejná služba, díky které měly obecní úřady k dispozici další pracovní síly na pomoc s úklidem obce. Nezaměstnaní, kteří dlouhodobě pobírali podporu, měli za povinnost vykonávat 20 hodin týdně veřejné služby (VS). Kdo ji odmítl, byl vyřazen z evidence úřadu práce a mohl přijít i o dávky. Obce, které této služby využívaly, si ji pochvalovaly. Díky ní se při údržbě veřejného prostranství stihlo více práce. V listopadu bohužel přišel Ústavní soud s verdiktem, že je VS v rozporu s řadou ustanovení Listiny základních práv a svobod a povinnost zrušil.

„Myslím si, že bylo správné, když měli lidé, kteří jsou na sociálních dávkách, za povinnost odvést práci pro obec. Pro obce to byla pomoc a i pro nezaměstnané to bylo přínosné v tom, že když se osvědčili, mohlo se s nimi do budoucna počítat na veřejně prospěšné práce, které jsou již honorované,“ říká jesenický starosta Jan Polák.

Jesenice VS využívala. A byla spokojena. „Naše zkušenosti byly pozitivní. V jednu dobu jsme tu měli dokonce pět lidí, takže se udělalo dost práce. I když jsme v úvodu zažili jednu perličku. V autokempu jsme potřebovali udělat výkop kvůli prasklému potrubí a kromě našich zaměstnanců jsme tam poslali i nezaměstnané z veřejné služby. Pán dostal do ruky krumpáč a při kopání omdlel,“ líčí Jan Polák. Nejčastěji se VS týkala hrabání trávy, zametání a úklidu odpadků po městě. „Někteří pracovali lépe, někteří hůře, ale svůj účel to plnilo. Že veřejná služba skončila, nás mrzelo, práce jsme pro ně měli dost. Například jsme ještě plánovali, aby se podíleli na opravě plotu u mateřské školy.“

Také mutějovický starosta Martin Pinka si pochvaluje, že se loni díky VS udělalo mnoho úprav na návsi bez toho, aby na ně museli najímat firmu. „Tím, že jsme měli více lidí na pravidelný úklid, jako je sekání a hrabání trávy, mohli se naši pracovníci na údržbu věnovat i dalším činnostem, které by jinak nestíhali. Například srovnávali vyvrácené obrubníky a vlastními silami jsme zvládli i úpravu zeleně v ulici Na Příči, kde jsem vykáceli jehličnany a staré dřeviny a místo nich vysadili nové,“ popisuje starosta s tím, že spokojenost s prací nezaměstnaných byla různá. Někteří ale byli pracovití a odváděli kvalitní práci.

S lidmi z veřejné služby ještě obec stihla prostříhat stromy podél silnic, tedy jen od okraje obce po sokolovnu. „Měli pokračovat ještě dál až na Velkou Stranu, ale večer se v televizi dozvěděli o rozhodnutí Ústavního soudu a druhý den ráno už nám přišli jen oznámit, že končí. Na stromy na Velké Straně jsme si tedy udělali s hasiči brigádu a o Husovu ulici se postarají zaměstnanci obce,“ říká Martin Pinka. Plánů, jak mohli nezaměstnaní pomoci vylepšit vzhled vesnice, měla obec spoustu. V novém roce měla přijít na řadu polní cesta, kde je potřeba prosekat šípky. „Těžko říct, jestli se na ni nakonec dostane. Amnestií jsme totiž přišli ještě o další dva lidi, kteří vykonávali trest obecně prospěšných prací,“ dodává mutějovický starosta.

V Kněževsi pak zřejmě hned tak nedojde na nátěr plotů v areálu bývalého benzinolu. Právě to byl totiž jeden z úkolů, které měl městys připraveny pro VS. „S jedním člověkem na veřejně prospěšné práce se to nedá stihnout, proto jsme byli rádi, že máme díky veřejné službě dostatek lidí na to, abychom se do toho pustili. Když to teď padlo, zůstaneme zase u zajišťování běžné údržby, jako je sekání trávy a úklid prostranství,“ říká starostka Kněževsi Eva Janotová.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.