Foto

Žáci 3. C právě „volí“ svého prezidenta.

Hlasovací zařízení poprvé vyzkoušeli před volbami

Děti by zvolily Schwarzenberga

RAKOVNÍK. „Dnes jste tu proto, abyste si vyzkoušeli hlasovací zařízení. Díky němu můžete sdělit svůj názor či prezentovat své znalosti. Kdyby vás chtěla paní učitelka vyzkoušet třeba z matematiky, tak místo toho, abyste psali na papír, jen zmáčknete na přístroji svou odpověď. Teď, abyste si je vyzkoušeli a zjistili odpověď na to, co jste probírali v hodinách, budete hlasovat o tom, koho byste chtěli za prezidenta republiky,“ znělo ve středu od osmi hodin v jedné z učeben 3. ZŠ. Právě tam si děti poprvé zkoušely nové hlasovací zařízení.

Jak funguje, jim v krátkosti vysvětlila učitelka Tereza Steidlová. Pak se již všichni připojili do systému a jako první odpověděli na otázku, zda jsou děvče či chlapec. Výsledky se ihned objevily na interaktivní tabuli. Pak už přišla další otázka – zvolili byste Karla Schwarzenberga nebo Miloše Zemana? Místo možnosti nevolit, měly děti alternativu C – ani jeden z kandidátů.

„Já jsem volil Miloše Zemana,“ říká Jan Zíma. „Máma chtěla, abych ho volil, protože je chytřejší a líbí se jí.“ Podobně jasno měly i jeho tři spolužačky, které na svou volbu ještě čekaly na chodbě. Možná i proto, že byly starší, nenechaly se prý ovlivnit rodiči, ale tím, co samy viděly v televizních debatách. Pouze jednu z nich oslovil Karel Schwarzenberg, prý se jí nelíbilo, jak jej Miloš Zeman urážel.

Poté, co se v učebně vystřídaly všechny třídy, čekalo zpracování výsledků na žáky devátých tříd, kteří chodí na informatiku. „Učí se statistické vyhodnocování, takže necháme zpracování na nich. Jinak nám program sám nabízí výsledky včetně různých grafů,“ upřesňuje Tereza Steidlová.

Hlasovací zařízení získala 3. ZŠ v rámci projektu Peníze školám. „Bereme ho jako součást moderní diagnostiky a zároveň v něm cítíme i šanci na něco, co přitáhne děti k učivu. Jde o zkoušení moderní metodou. Přístroj je podobný mobilnímu telefonu, čili je to něco, s čím jsou děti v každodenním kontaktu. Velkou výhodou je i okamžitá zpětná vazba. Dnes bylo zařízení použito v anonymním režimu, ale ke zkoušení budeme používat režim konkrétní a každý žák bude přesně vyhodnocen,“ objasňuje ředitel školy Jan Křikava.

Přestože si děti na 3. ZŠ vyzkoušely, jak by ony samy volily prezidenta, smyslem celé akce bylo především to, aby si ony i učitelé poprvé v praxi vyzkoušely, jak zařízení funguje a jak se dá velice rychle využít při výuce. A pokud vás zajímá, jak by ve volbách rozhodly děti, tak vězte, že z celkového počtu 560 žáků hlasovalo 59 % pro Karla Schwarzenberga, 36 % pro Miloše Zemana a 5 % se hlasování zdrželo.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.