Foto

Při srážce osobního a nákladního automobilu na katastru Bukova zemřel spolujezdec v osobáku.

Uzavírka karlovarky zvýšila počet dopravních nehod

Tragický duben – zemřeli tři lidé

RAKOVNICKO. Dvouměsíční uzavírka karlovarky pořádně zamávala statistikou dopravních nehod loňského roku. V době, kdy byl úsek od Šustny k odbočce na Kněževes uzavřený kvůli rekonstrukci mostu a silnice, silně vzrostl počet dopravních nehod. Na objízdné trase směrované přes Rakovník se od 17. září do 23. listopadu stalo 39 autohavárií.

„Jejich následky nebyly vážné, ale na statistice se to výrazně podepsalo. Při těchto ‚objížďkových‘ nehodách bylo pět osob lehce zraněno a škoda dosahovala částky 2 559 tisíc korun. Nejvíc z nich se stalo přímo ve městě, celkem třináct. Sedm jich bylo na katastru Kněževsi, pět na katastrech Lužné a Rudy. S objížďkou se bohužel nedalo nic dělat. Most byl v dezolátním stavu a opravit se musel,“ vysvětluje Ladislav Heller, vedoucí rakovnického dopravního inspektorátu.

Během minulého roku se na Rakovnicku stalo 439 nehod, což je při srovnání s předchozím rokem výrazný nárůst, a to o 109 nehod. Vzrostl i počet těžkých a smrtelných zranění. Loni při autohaváriích zemřelo osm osob, což je o dvě více než v roce předtím. U těžkých zranění je nárůst ještě větší. „Loni bylo těžce zraněno pětadvacet osob, předloni dvacet. Naopak u lehkých zranění jsme zaznamenali pokles o čtyři. Lehkých zranění evidujeme 159,“ říká vedoucí dopravní policie.

Při loňských nehodách vznikla celková škoda 30 864 500 korun. Viníci nehod zaplatili na pokutách 90 100 korun, což je o 44 tisíce více než předchozího roku. Potěšující je, že poklesl (o sedm) počet řidičů, kteří zavinili nehodu kvůli požití alkoholu. Opilých řidičů-viníků bylo jednadvacet.

„Nejčastější příčiny se nemění. Stále jsou to nepřiměřená rychlost a nevěnování se řízení. Kvůli vysoké rychlosti se loni stalo 104 nehod, kvůli nesprávnému způsobu jízdy 197. Rychlost je také většinou spojena se smrtelnými nehodami. Stejně jako předloni jsou obětí většiny vážných nehod mladí lidé,“ říká Ladislav Heller.

První smrtelná nehoda se stala 19. února na katastru Řevničova. Po nárazu do stromu zůstala uvnitř havarovaného auta zaklíněna mladá dívka. Bohužel se ji nepodařilo včas vyprostit a ve vozidle uhořela. Duben byl nejtragičtějším měsícem, vyžádal si smrt tří lidí. Na jeho počátku zemřela při nehodě u Kněževsi holčička, v závěru měsíce po srážce s kamionem, který vyjel na katastru Chrášťan do protisměru, dva starší manželé.

„V červenci zemřel u Řevničova po nárazu do stromu 59letý muž z Rakovníka, v srpnu se stala vážná nehoda u Rousínova, kdy havarovalo kvůli vysoké rychlosti auto plné mladíků. Jeden z nich na místě zemřel, další dva byli těžce zraněni. Při nehodě z 12. září zemřel spolujezdec, a to při srážce osobního a nákladního automobilu na katastru Bukova. I v tomto případě sehrála roli vysoká rychlost. Poslední smrtelnou nehodu roku, při níž se 30. listopadu zabil dvacetiletý mladík, zřejmě zavinil mikrospánek. Na katastru Řevničova vyjel do protisměru a narazil do stromu. Bohužel byl navíc nepřipoutaný,“ přibližuje Ladislav Heller.

Nejnebezpečnější jsou silnice 2. třídy, mezi něž patří hlavní tahy na Nové Strašecí, Slabce, Čistou, Kněževes nebo Jesenici. Na nich se stalo 178 autohavárií. Na silnicích první třídy, které máme na okrese dvě (kromě karlovarky ještě tah z Mostu na Plzeň) se stalo 103 nehod a na dálnici (krátký úsek karlovarky od Nové Strašecí na Prahu) žádná.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.