„Nabouchaný“ rozpočet vrací muzeum k vlastním sbírkám

Těšit se můžeme i na latrínu

RAKOVNÍK. „Tipuji, že letos budeme mít poprvé nižší návštěvnost, než v minulých letech. Od roku 1992 nám zatím rostla návštěvnost od dvanácti po dvacet šest tisíc. Jsem docela zvědavý, jestli to letos udržíme. Soudím tak podle toho, že jsme poprvé vybrali na vstupném méně než v minulých letech. Naště­stí se tato ztráta trochu vyrovnala prodejem zboží, což nás trochu zachránilo. Obecně se dá říci, že návštěvnost spíše stagnuje,“ říká ředitel muzea František Povolný v úvodu každoročního hodnotícího hovoru.

Tradičně vysoká je podle něho návštěvnost Vysoké brány. „Už řadu let tu prakticky není k hnutí, ale loňský ročník se obzvlášť podařil, protože se termín nekryl s žádnými akcemi v okolí. Dobře navštívený bývá i pochod Za Joachimem Barrandem. Pokud jde o výstavy, už se pochopitelně neopakovala rekordní návštěvnost z předcházejícího roku, kdy se během jednoho dne přišlo na keltskou hlavu podívat několik tisíc lidí. Úspěšná však je například i současná výstava o Lánské oboře. Zajímavá a pěkná výstava, která se vymykala běžnému standardu, byla také o prázdninách v mansardě. Sochy a obrazy zde vystavovali Italové Renato Zanini a Gilberto Fossen. Další expozice, která budila pozornost, proběhla na podzim v Petrovcově síni. Nesla název Rakovnické obrázky a představili jsme na ní veškeré zdejší archeologické nálezy. Zájem vzbudila i výstava Krajinou pěstních klínů, která byla spojena s muzejní nocí,“ vypočítává. Zajímavostí, o níž se příliš nemluví, je výstava Europa Jagellonica (v současnosti ve Varšavě), Rakovnicko je na ní zastoupeno gotickými obrazy rakovnických a senomatských oltářů.

Muzeum, to však nejsou „jen“ výstavy a sbírky, ale i hudba. Zimní festival duchovní hudby představil mimo jiné zdejšího varhaníka Aleše Noska, léto pak oživují Nokturna. Loňský ročník se díky vstřícnosti některých spřátelených kapel, které hrály zadarmo, pyšnil dokonce sedmi koncerty.

„Co chystáme na letošek? Vzhledem k tomu, že jsme od Středočeského kraje dostali tak ‚nabouchaný‘ rozpočet, musíme se obrátit do vlastních sbírek. Když to dobře dopadne, mohlo by tu být k vidění několik velmi pěkných výstav. Chtěli bychom například udělat výstavu Zima a Vánoce v lese. Vychází z projektu, který jsme dělali před dvěma lety na Lánech. Tentokrát to bude ještě v širším pojetí, takže přiblížíme rok hospodářský, myslivecký i zvyky kolem Vánoc. Na Lánech pak připravujeme dlouhodobou výstavu – pracovně ji nazýváme Svět ženy,“ přibližuje František Povolný.

Zmíněná výstava by měla přiblížit bydlení a módu první republiky. Na historii budou zaměřeny i expozice ve Strašecí a v Jesenici. Ve Strašecí bude věnována úklidovým pomocníkům do domácnosti, jesenická by měla být zaměřena na hygienu člověka. „Pokud dostaneme granty, budeme snad schopni většinu věcí ufinancovat. Pokud ne, nebo budou omezené, budeme i tradiční akce pořádat pouze v omezeném rozsahu. Hlavní náš problém však je, že jsme omezeni v údržbě. Tak musíme jen doufat, že havárie (kotlů a bojlerů) jsme si vybrali už vloni,“ uzavírá.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.