Foto

První akce se v budoucí přírodní učebně konala již v prosinci.

Pozemek u družiny se začne měnit v březnu

Škola bude mít přírodní učebnu

RAKOVNÍK. Žáci 2. ZŠ Rakovník nebudou chodit na vyučování jen do školy, ale čeká je i výuka v přírodě. Díky grantu, který škola získala z Revolvingového fondu ministerstva životního prostředí, může vybudovat tzv. přírodní učebnu. Stejně jako běžné třídy bude vybavena lavicemi, stoly a tabulemi. Povinnou součástí projektu bylo i vytvoření arboreta a sestavení harmonogramu všech aktivit, které se budou v učebně v průběhu jednoho roku odehrávat.

„O existenci fondu jsem se dozvěděla na školení. Jak přírodní učebny fungují, jsem viděla v televizi a moc mě to zaujalo. Myšlenka se líbila i řediteli, a tak jsem zkusila projekt sepsat a poslat. Že jsme uspěli, jsme se dozvěděli v prosinci,“ říká Jana Šváchová, učitelka prvního stupně. Přímo u školní budovy nemá 2. ZŠ žádný vhodný pozemek, přírodní učebnu tedy vytvoří u družiny v ulici Fr. Diepolta. Na pozemku je i hřiště, toho se však proměna nedotkne. Učebna vznikne na dosud nevyužité ploše.

„Vybavením nebudou klasické školní lavice, budou to dřevěné sety, která známe z cyklostezek. Celkem jich bude pět. K tomu jsou plánovány dvě tabule. Pozemek se začne proměňovat až na jaře, už v prosinci jsme ale učebnu neoficiálně otevřeli první akcí, kterou bylo zdobení vánočního stromečku. Rodiče jsme o projektu informovali prostřednictvím dotazníku, zajímalo nás, jestli si myslí, že je to dobrý nápad a zda nemají i nějaké zajímavé návrhy na využití. Nic nového, s čím bychom nepočítali v sestaveném harmonogramu aktivit, se neobjevilo, ale ohlasy na projekt byly pozitivní,“ říká Jana Šváchová.

V březnu se na pozemku začnou sázet dřeviny. Arboretum bude obsahovat místní volně rostoucí dřeviny, s jejichž výběrem pomohla firma Arborea. Bude založena bylinková zahrádka a hmatová skalka s horninami. „Výsadbu provedeme ve spolupráci s rodiči. V dotazníku nám spousta z nich pomoc přislíbila. Do přírodní učebny mohou chodit všechny ročníky. Nejideálnější ale bude pro první stupeň, kde se nestřídají učitelé. S třídami prvního stupně můžeme být v přírodní učebně třeba celé dopoledne. Přeci jen je od školy trochu dál, cesta tam zabere deset minut, proto nemá smysl chodit tam jen na jednu hodinu,“ vysvětluje učitelka.

Grant je ve výši 70 tisíc korun a peníze jsou určeny nejen na vybavení učebny a založení arboreta a bylinkové zahrádky, ale i na nákup náčiní a pomůcek potřebných pro navržené aktivity. „Učebna se bude moci využívat i pro mimoškolní aktivity. Bude sem chodit například ekologický kroužek, který má v plánu založit tu cvičnou skládku. To znamená, že děti zakopou různé odpadky a po roce je vykopou, aby zjistily, jak rychle se rozkládají. Při aktivitách budeme spolupracovat i se školkou. Školáci tu například budou dětem z mateřinky předčítat z knížek, nebo s nimi budou malovat,“ uzavírá Jana Šváchová.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.