ISŠ Jesenice nabídne žákům bezpečnostně právní činnost

Nový maturitní obor

JESENICE. Nový maturitní obor, jehož náplní bude bezpečnostně právní činnost, by od září ráda otevřela Integrovaná střední škola v Jesenici. Schvalovací proces zatím není uzavřen, ale škola doufá, že potřebné povolení získá včas do začátku přijímacího řízení.

„Otevření dalšího oboru vychází z dlouhodobé strategie školy. Neznamená tedy, že bychom některý z našich oborů rušili a nahrazovali ho zcela novým. V naší strategii se tvář školy trochu mění a posouvá, což souvisí s vývojem na trhu práce a uplatněním našich absolventů. Jeden maturitní obor již vyučujeme, je jím Sociální péče – pečovatelská činnost. Když jsme hledali nový obor, snažili jsme se vytvořit takový, který by měl společné styčné body s tímto oborem. Ty jsme našli v oblasti integrovaného záchranného systému,“ vysvětluje ředitelka ISŠ Jesenice Eva Tomková.

S novým oborem ve škole logicky přibudou třídy. Žádné problémy, vzhledem ke kapacitě budovy, to ale nepřinese. „Výuka v učňovských oborech, které dosud převažují ve vzdělávací nabídce školy, je realizována formou rotace týdne teorie a týdne praxe. I s novými třídami se do školy kapacitně vejdeme. A problémy nebudou ani, co se týče, pedagogického personálu. V současné době ještě upřesňujeme materiální a personální obsazení oboru pro celou dobu výuky na základě požadavků ministerstva vnitra, které do schvalovacího procesu vstoupilo,“ říká ředitelka.

Garantem oboru bezpečnostně právní činnost je bývalý policista a tiskový mluvčí René Černý, který na ISŠ Jesenice od minulého školního roku vyučuje. Právě on by měl vyučovat většinu předmětů týkajících se integrovaného záchranného systému. „Samozřejmě bude potřeba zaangažovat ještě další odborníky a profesionály. Až otevřeme první ročník, uvidíme, jaký bude o obor zájem a jak se nám ho podaří uchopit. Škola určitě má podmínky na to, aby nový maturitní obor, který je náročný na logistiku, zabezpečila,“ říká učitel René Černý.

Studenti budou mít po úspěšném absolvování čtyřletého oboru maturitní vysvědčení, které jim bude otevírat dveře k profesím policista, hasič, záchranář, městský strážník, příslušník celní správy, vězeňské služby, soukromé bezpečnostní služby a podobně.

„Budou se ale moci uplatnit i v civilních profesích jako různí bezpečnostní referenti či bezpečnostní technici. Záleží jen na nich, jakou životní cestu si po maturitě zvolí. Samozřejmě každá jednotlivá složka dělá svá výběrová řízení. To, že od nás odejdou s maturitním vysvědčením, studentům negarantuje, že se skutečně stanou například policistou,“ vysvětluje René Černý s tím, že stejně jako ostatní uchazeči o službu v bezpečnostních sborech budou muset nejprve projít zdravotními prohlídkami, psychotesty a testy fyzické zdatnosti.

„Hlavním jádrem oboru je předmět bezpečnostní příprava, který budou mít studenti v osnovách celé čtyři roky. K němu se budou v každém ročníku přiřazovat další odborné předměty. Ve druhém ročníku to bude dopravní služba, ve třetím integrovaný záchranný systém, kriminalistika, prevence kriminality a ve čtvrtém sebeobrana,“ popisuje učitel. Škola bude také využívat možnosti exkurzí u jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. Do prvního ročníku může přijmout maximálně 32 studentů. Přijímací řízení bude probíhat bez zkoušek.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.