Foto

S náročnou rolí Toma Kerwooda, který během hry prakticky nesejde z jeviště, se mistrovsky vypořádal Miroslav Píša. Na snímku je zachycena klíčová scéna, kdy se před sociální pracovnicí objeví pytel s lidskými ostatky. Premiéra hry Divadla Tyrš proběhla v rámci výroční akce Klobouk dolů.

Sázka na anglický humor lánským hercům vyšla

„A je to v pytli!“ avšak ne docela

LÁNY. Vlastně to Roman Havelka udělal dobře. Protentokrát se jako režisér Divadla Tyrš Lány nepostavil jako obvykle mezi své hrající svěřence, ale usadil se výlučně na režisérské židli. Vývoj nového kusu tak mohl sledovat prizmatem toho, komu je určen především. To jest divákovi.

Sázka na jistotu se vyplatila. Lánský soubor předvedl dva dni před koncem roku premiéru hry plné zvratů, nečekaných zápletek, ale i slušných hereckých výkonů a hlavně humoru. Ten v dnešní „vykulené“ době chybí kdekomu a tak jakákoliv salva smíchu ze zaplněného hlediště působí jako očistná společenská medicína.

Je to vůbec poprvé, kdy otec Ray Conney a jeho syn Michael napsali společně hru. Oba autoři patří nesporně k nejlepším a nejhranějším anglickým komediografům. Píše se v programu hry s vykutáleným názvem A je to v pytli!

Její neměnnou scénou je obývák londýnského domu manželů Toma (Miroslav Píša) a Lindy (Karolína Matějková) Kerwoodových. Chtějí adoptovat dítě a s napětím očekávají pracovnici z úřadu pro adopci dětí. Všechno dostane jiné obrátky, když se ve dveřích postupně objeví Timovi mladší bratři Dick (Roman Nový) a Harry (Jan Malý). Jsou to povedená kvítka a svému Velkému bratrovi chtějí neustále v něčem pomáhat. Problém je, že jednou je to pašovanými cigaretami a podruhé tajuplným igelitovým pytlem. Když jeho obsah odhalí i příchozí sociální pracovnice paní Potterová (Bára Kosárová), je adopce ohrožena...

Jak došlo k výběru náročné, bezmála dvouhodinové frašky, jsme se před premiérou zeptali samotného režiséra. „Vytáhnu si z Dilie anotace her, zadám si počet figur, které chci obsadit, a pak hledám. Vím, co mám za ansámbl, a tak musím dbát, aby role hercům fyzicky i typově sedly. O to máme pak méně práce na jevišti,“ odhaluje svoji režisérskou taktiku Roman Havelka.

Jedním dechem pak dodává, že v současné hře to „dřeplo“ úplně všem a jediné horké chvíle režisér prožíval při vydařeném prvním dějství na generálce. Úspěšná generálka je totiž předzvěstí fiaska na premiéře. „Naště­stí to druhé dějství nevyšlo, takže jsem dnes úplně klidný,“ hýřil sebevědomím režisér.

Dlužno dodat, že oprávněně. Ve hře si skvěle vedli i ostatní členové ansámblu jako Luboš Fejtek, Iva Černá, Antonín Tolkačev, Jakub Týbl a Tereza Kundelová.

Na rozdíl od loňské hry Zepředu, zezadu, která se dočkala pouze premiéry, se hra A je to v pytli! dočká podle režiséra i dalších repríz. Na tu první můžete do lánské sokolovny dorazit už 9. února.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.