Foto

Jednu z houpaček nového dětského hřiště mohou využívat i vozíčkáři.

Speciální škola má konečně zahradu pro pěstitelské práce

Dětské hřiště i pro veřejnost

RAKOVNÍK. Rakovnická speciální škola bude mít konečně zahradu, kam budou školáci chodit na výuku pěstitelských prací. Na pozemcích, které získala před rokem, se ale vyřádí i děti z mateřinky. Škola zde zřídila hřiště. A protože chtěla, aby ho mohly využívat všechny děti, neoplocovala ho.

Pozemky na tzv. Paraplíčku (jejich rozloha je kolem 2344 m²) vlastní Středočeský kraj, až do loňského roku je měla ve správě MOA Rakovník. Využití pro ně ale neměla. „Protože jsme sháněli pozemek, kam by naši žáci mohli chodit na pěstitelské práce, převedl je kraj do správy nám. V tu dobu už byl odstraněn hlavní nepořádek po požáru budovy, ale zůstala tam ještě základová deska z panelů, kterou jsme nechali odstranit,“ říká ředitel školy Ludvík Vožeh.

Pracovní vyučování je na speciální škole základním pilířem vzdělávacího programu, proto vedení vnímalo jako velkou slabinu, že nemá vlastní prostor pro praktickou výuku pěstitelských prací. Dříve, když škola sídlila v ulici Dukelských hrdinů, měla školní zahradu vedle psího útulku. Po přestěhování do nové budovy už to ale bylo příliš daleko. „Bylo nám umožněno využívat botanickou zahradu, kde jsme měli vyčleněny určité záhony,“ vysvětluje ředitel.

Škola však stále hledala vlastní pozemek, v její těsné blízkosti se bohužel žádný vhodný nenacházel, a tak se opuštěné Paraplíčko ukázalo jako vhodné řešení. „Na úpravu prostoru jsme v letošním roce získali z fondu investic Středočeského kraje dotaci 1 540 tisíc korun. Dětské hřiště, které stálo 335 tisíc korun, je již hotové a využívá se. Druhá část pozemku, kde bude školní zahrada, se dokončuje. Nejprve se provedly terénní úpravy, poté byl prostor zahrady oplocen, nechali jsme vyvrtat studnu a předminulý týden se začal stavět dřevěný altánek, v němž bude nejen posezení, ale i sklad nářadí,“ říká Ludvík Vožeh.

Postaven bude ještě jeden malý samostatný objekt, v němž bude sociální zařízení, a pochopitelně dojde i na výsadbu ovocných stromů. „Celá zahrada je projektována jako přírodní prostor, kde mohou děti neomezeně běhat a řádit. Nebudou tam žádné nebezpečné předměty nebo plody, které se nesmějí jíst. Bude se skládat z ovocného sadu, záhonů pro pěstování plodin (některé z nich budou vyvýšené, aby se k nim dostali i vozíčkáři), altánku a přírodního koutku s výsadbou okrasných keřů a rostlin. Největší část bude zatravněná a vznikne na ní i ohniště,“ popisuje ředitel.

Dětské hřiště zaujímá menší plochu než zahrada, škola vybrala herní prvky od firmy Tomovy parky. „Chtěli jsme prvky z přírodních materiálů, aby do prostředí hezky zapadly. Tato firma je vyrábí z akátové kulatiny. Nejsou nijak speciálně upraveny pro děti s postižením, ale jednu z houpaček jsme zvolili v takové podobě, aby se do ní dal položit i vozíčkář. Prvky jsou voleny pro děti od tří do deseti let, je jich celkem osm. Hlavní herní sestava znázorňuje loď. K tomu jsou na hřišti ještě tři lavičky,“ přibližuje Ludvík Vožeh.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.