Používání tabletů je pro děti s autismem velmi motivační

Rok s iPady – škola nešetří chválou

RAKOVNÍK. IPady (multimediální počítače, jež jsou někde na půli cesty mezi mobilem a počítačem) nemusejí být jen drahou hračkou, bez níž se v životě klidně obejdete. Že mohou být i užitečným pomocníkem dětí s postižením, vám řeknou v rakovnické speciální škole, kde je rok používají ve výuce.

„První iPady jsme nakoupili zhruba před rokem. V současnosti jich máme k dispozici deset a používají se zejména v základní škole speciální, kde je v průměru šest dětí na třídu,“ přibližuje ředitel Ludvík Vožeh. Tablety jsou majetkem školy, žáci si je tedy nemohou nosit domů. Využívá je pět tříd ZŠ speciální a zkouší se i jejich využití ve třídách dvouleté střední školy praktické a v mateřské škole. „Tam se používají aplikace určené především pro logopedickou péči. Při využívání iPadu ve vzdělávání je důležité nedopustit, aby se pro děti stal pouhou hračkou. Jestliže učitelé ve škole nebo rodiče doma budou svým žákům a dětem vybírat vhodné aplikace, stane se iPad výbornou učební pomůckou,“ říká ředitel.

Žáky práce s tablety velmi baví. Nepracují s nimi po celou dobu výuky, ale většinou až ke konci každé činnosti. Proto pro ně zůstávají něčím výjimečným, co mají takzvaně za odměnu. „iPad je velmi motivační. Zvláště u dětí s autismem je důležité, aby měly motivaci, proč něco dělají. I když se i na něm učí, je to pro ně jako hra, protože všechny práce s ním moc baví,“ říká učitelka Eva Vitnerová. To však není jediný důvod, proč jsou pro autisty výborným pomocníkem.

„Věci, které lidem přijdou normální a běžné, se děti s autismem musejí opravdu naučit. Mnohé aplikace to usnadňují. Například máme program, díky němuž s žáky probíráme běžné úkony jako je odkládání oblečení, používání toalety, mytí rukou a podobně. Děti se pomocí aplikace zábavnou formou učí, že vše má řád,“ říká učitelka Eva Vitnerová.

Právě tato aplikace vypadá v praxi jako hra. Ve vaně plné pěny sedí panenka. Dítě si z různých možností vybere například šampon, prstíkem se s ním přiblíží k její hlavě, krouží po ní a přitom jí myje vlasy. Nebo vezme houbu a umyje jí nohy. Další programy jsou na čtení, počítání, poznávání věcí, hudební výchovu, komunikaci... Možností je nepřeberné množství. „Ať si vymyslíte jakýkoli obor, vždycky se na něj aplikace najde. Většinou je sice v angličtině, ale umožňuje přemluvení nebo úpravu do češtiny,“ říká učitelka.

Tím, že mají iPady dotykový monitor a děti při plnění úkolů používají prsty, procvičují zároveň i motoriku. A pro děti, které mají obtíže s jemnou motorikou, je plnění úkolů na iPadu snadnější. „Osobně jsem se těšila, až je začneme ve výuce používat. Hodně oceňuji například aplikaci Doodle Boddy zaměřenou na psaní, která se dá využít i pro děti se zrakovým hendikepem, protože si můžete nastavit černé pozadí, na něž ‚píšete‘ kontrastními barvami a můžete nastavit i různou sílu čáry. U iPadu se mi moc líbí variabilita používání, dá se přizpůsobit každému dítěti, jak potřebuje. Neřekla bych, že by se na nich měla stavět celá výuka, ale jsou užitečným doplňkem. Podporují aktivitu dětí, motivaci a rozvíjí všechny jejich schopnosti,“ popisuje Eva Vitnerová. Zařízení typu iPad se používají i při výuce žáků běžných základních škol. Užitečné informace můžete získat na www.i-sen.cz.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.