Dům s osmi byty bude zkolaudován do poloviny příštího roku

Nový domov pro seniory

RUDA. V klidném prostředí na okraji lesa vyrůstá v Rudě domov pro seniory, kde vznikne osm samostatných bytů. O jeho výstavbě obec uvažovala delší dobu, teprve když se naskytla možnost koupit od soukromého vlastníka budovu čp. 240 s pozemkem, rozhodla se plán uskutečnit.

„Původně jsme zamýšleli, že domov pro seniory postavíme na místě staré školy, kterou chceme zbourat. Tamní pozemek je ale příliš malý, protože bývalou školní zahradu využívá mateřská škola. Když jsme tedy dostali nabídku od majitele čp. 240, jestli bychom objekt nekoupili, řekli jsme si, že je to mnohem lepší řešení,“ vysvětluje Pavlína Urbanová, starostka Rudy.

Objekt býval ubytovnou lesů. K novému účelu vhodný nebyl, jednalo se o stavbu z dřevotřísky, ovšem jeho pozemek byl naprosto ideální. Jednak se nachází na hezkém místě, jednak má kolem 2000 m² a především je v územním plánu obce veden jako plocha pro občanskou vybavenost. „Ubytovnu s pozemkem jsme koupili za 1 100 tisíc korun. Objekt jsme zdemolovali a začali stavět na čistém pozemku. Od rozhodnutí nemovitost koupit až po zahájení stavby to šlo celé poměrně rychle. Zjistili jsme, že je dotační titul ministerstva pro místní rozvoj, ze kterého jsme mohli na výstavbu získat peníze, letos ještě otevřený a není přeplněný žádostmi. Proto jsme museli být rychlí, aby nám možnost získat dotaci neunikla,“ přibližuje starostka.

Projektovou dokumentaci zpracoval za 228 tisíc korun ateliér A1 architekta Karla Zusky, který je například autorem nové jídelny v Rakovníku. S žádostí obec uspěla, získala dotaci 4 800 tisíc korun. Celkové náklady stavby jsou kolem 8 980 tisíc korun. Přes čtyři miliony tedy musí obec zaplatit ze svého.

„V rozpočtu celou částku nemáme, protože musíme letos vrátit krajskému úřadu půjčku, kterou jsme si brali na kanalizaci a která činí něco málo přes milion korun. Ze svého jsme uhradili koupi nemovitosti a výstavbu budeme financovat z úvěru,“ říká starostka.

Domov pro seniory bude přízemní stavbou s osmi byty 2+kk. Každý byt je dimenzovaný pro jednu až dvě osoby. „Dva byty jsou větší, ty mají parametry pro vozíčkáře. Postaveno a zkolaudováno by mělo být do poloviny příštího roku. Pořadník zájemců zatím neděláme. Sem tam se nám někdo, kdo se o stavbě dozvěděl, ozve, ale seznam ještě neděláme. Nabídku vyvěsíme až ve chvíli, kdy to bude opravdu aktuální. Podle podmínek dotace musejí klienti splňovat i určitá kritéria,“ uzavírá Pavlína Urbanová.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.