Foto

Eva Kantůrková

V Rakovníku pokračoval již osmý ročník literárního festivalu

Ludvík, Brikcius a Kantůrková na GZWR

RAKOVNÍK. Již osm let patří ke Gymnáziu Zikmunda Wintra Literární festival. Od roku 2004 (s jednou roční přestávkou) se zde vystřídala již pěkná řádka českých spisovatelů. Zavítal sem například Ludvík Vaculík, Ivan Medek, Vladimír Merta, Jáchym Topol, Jaroslav Hutka, Jan Vodňanský, Jiří Dědeček, Tereza Boučková, Michal Viewegh či Jiří Stránský.

Letos netradičně na podzim přivezl organizátor festivalu Petr Kotyk do Rakovníka opět velmi zajímavé autory. Studenti a návštěvníci festivalu se díky tomu setkali s dílem a názory scénáristy, prozaika a písničkáře Bedřicha Ludvíka, básníka Eugena Brikcia a spisovatelky Evy Kantůrkové. Autorská čtení vždy uvedlo hudební vystoupení studentů a zakončila je beseda děti s autory.

Bedřich Ludvík s sebou přivezl knihu Pohádky pro otce a matky, ale povyprávěl posluchačům i o své práci v České televizi, kde se jako dramaturg podílel na více než dvacítce inscenací a několika celovečerních filmech. Od roku 2002 pracuje Bedřich Ludvík v ČT jako scénárista, vydal knihu Stromy se na nás dívají a Zpět k pramenům, která se stala nejprodávanější naučnou knihou. Ke svým dokumentárním seriálům, které režíroval, si sám napsal i hudbu. Ta ostatně nechyběla ani během jeho autorského čtení v Rakovníku.

Dalšímu z letošních mužských hostů se věnujeme v článku Vzpomínky Eugena Brikcia. Snad jen stojí za zmínku, že si prošel řadou povolání, vystudoval filosofii na University College v Londýně, byl několik měsíců vězněn za hanobení Sovětského svazu.

Posledním hostem a jedinou ženou byla Eva Kantůrková, přivezla s sebou strojopis své poslední knihy Řekni mi, kdo jsi, která se právě v těchto dnech dostává na světlo světa. „Kniha je pokusem o průřez posledními třiceti lety psaný jakousi asociativní metodou. Jsou tam i odpovědi na otázky smyšleného tazatele, přitom kniha není fabulovaná, je o věcech, které se opravdu udály. Vybrala jsem kapitoly, které se týkají spíše literatury nebo nějakého literárního problému, “ prozradila v úvodu a přečetla několik kapitol například o Richardu Wei­nerovi, Ladislavu Lissovi či Ivanu Jirousovi. „...Dříve než jsem jej poznala, znala jsem jeho studii o undergroundu. V jeho obrazu se mi mísila vysoká intelektualita s živočišnou radostí ze života. Jako postava celistvá, byl skutečně bláznem pro Krista. Na milion obyvatel se vždy najde jeden, jeden bývá i v každé vsi...,“ tolik jeden z citátů.

Dlužno dodat, že spolupořadatelem Literárního festivalu Zikmunda Wintra je již šestým rokem Muzeum české literatury - Památník národního písemnictví Praha a Společnost přátel PEN klubu.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.