Poslední vodka za výlohou v Trojanově

RAKOVNICKO. Z měst a obcí zmizel tvrdý alkohol. V obchodech najdete jen prázdné regály a přetištěnou vyhlášku ministerstva zdravotnictví. Kvůli nekolkovaným kořalkám, které na několika místech v republice usmrtily už 20 osob, byl zakázán prodej jakéhokoliv alkoholu. Kvůli pančovaným patokům dnes nekoupíte dvanáctiletou whisky ani dárkové balení Becherovky. Raport objevil poslední dvě láhve tvrdého alkoholu za výlohou Minimarketu v Trojanově ulici v Rakovníku. Uvnitř prodejny ho ale nenajdete, s výjimkou vaječného koňaku, jehož objem alkoholu je na hraně zakázaných 20 %.

Zajímavým způsobem reagovali na vyhlášku v prodejně Jednoty ve Falcu. Tam nechali nápoje v regálu za pultem, ale přikryli je balicím papírem. Na dotaz, zda by mi neprodali láhev rumu do pečiva, reaguje prodavačka neoblomně. „Nic vám neprodám. Máme to zakázané.“ Nic nepomůže ani horká „stížnost“ předsedovi Jednoty Petru Mojžíšovi. „Tak to jsem rád, že to funguje. Já a moji kolegové jsme hned v pátek večer obvolávali všechny naše vedoucí. Máme 66 prodejen v osmi okresech. Do půlnoci jsem pak posílal ještě maily a v sobotu ráno objížděl některé prodejny. Třeba Na Váze jsem objevil vaječný koňak. Vedoucí se domnívala, že ho může prodávat, když má 20 %. Ale nakonec ho také stáhli. Nařízení respektujeme, i když nás to poškodí v tržbách. Vnímáme ho ale jako kontraproduktivní. Pokud lidé nekoupí legální a kolkovaný alkohol v kamenných obchodech, bude větší poptávka po tom nelegálním. Jeho prodejci si s nějakými nařízeními hlavu nelámou,“ míní Petr Mojžíš.

Podle vládního nařízení by se neměl prodávat alkohol ani v hospodách. „Nařízení dodržujeme, nikdy nevíte, na koho narazíte, a nehodlám platit pokutu. Nejčastější kontroly jsme měli v kiosku na nádraží. Tam byla dokonce i kriminálka,“ popisuje Martin Skála z restaurace Pod Václavem. „Je to bída. Udělali jsme třeba akci s Božkovem, kde jsem vzal celou paletu a nabízel panáka za 10 Kč. Teď mi to tu leží. V sobotu máme svatbu, takže i svatebčané budou muset vystačit s likéry do 20 %,“ doplňuje.

Podle našich zkušeností se ale dá domluvit s hospodskými na venkově. „Všichni se tu známe, takže když je někdo zvyklý dát si za večer tři piva a deset panáků, tak ho přece nenechám na suchu. Místo u stolu můžete zajít na panáka třeba do kuchyně. Alkohol máme v pořádku, tak o co jde. Vždyť je to celý na hlavu,“ hodnotí hospodský, který si nepřeje být jmenován.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.