Policie hledá „lobistu“

RAKOVNÍK. Na posledním jednání zastupitelstva vyšlo najevo, že nabídka společnosti Scholarest na přípravu jídel pro mateřské školky vyústila v policejní vyšetřování. Neznámý oznamovatel má podezření na korupční jednání. Starosta Zdeněk Nejdl takové nařčení odmítá, nicméně na vyšetřování se těší.

Problém otevřel na zastupitelstvu Jiří Ludačka sérií provokujících otázek „Pokud by činěním rady došlo k tomu, že by se rušily ve školkách a školách kuchyně, musel by k tomu být dodatek ke zřizovatelským smlouvám? A to byste nám pak jako dali zpětně na vědomí?“ ptal se jízlivě radních.

Starosta Zdeněk Nejdl odpověděl, že nikde není napsáno, že by někdo řekl, že se budu něco v této věci řešit. Na to reagoval Miloslav Kubínek citací ze správy BIS, která v obecné rovině popsala komerční prostředí v orgánech měst a obcí. „Vysvětlují, jak vznikají lobistické situace směrem k zastupitelstvům. Právě tuto nabídku považuji za čítankový příklad. Neznámý lobista, přestože ze strany vedení školek i rodičů byla věc jednoznačně odmítnuta, případ znovu vrací do orgánů města. A orgány činné v trestním řízení by se měly zabývat otázkou, kdo je lobista a kdo mu naslouchá. Takovéto věci jsou většinou zárodkem korupčního jednání,“ uvedl Kubínek.

Starosta Zdeněk Nejdl potvrdil, že krajská policie, oddělení hospodářské kriminality v Rakovníku, obdržela 4. září oznámení na podezření ze spáchání trestného činu a požádala město o součinnost. „Již jsme odeslali usnesení rady, koncesní smlouvy a další dokumenty. Budu jedině rád, když se to prošetří. Nemám obavy, ale uráží mě to, že si někdo něco takového vůbec myslí,“ uvedl Zdeněk Nejdl.

Marek Pavlík, člen školské komise, pak vysvětlil, co ve věci podnikli. „Školská komise se sešla se všemi ředitelkami MŠ. Společně zhodnotili nabídku Scholarestu ze začátku března. V nabídce je uvedeno, že firma může vařit v městských mateřských školách a na 3. ZŠ, a říká: přijďte se podívat, jak to funguje jinde. Já navrhoval dvě varianty. Buď nabídku smést zcela se stolu, nebo si vyžádat bližší informace. Zjistit, jaká by byla organizace vyvařování, kvalita jídla apod. Kolega Ludvík Vožeh od začátku prosazuje, aby se nabídka smetla se stolu a zůstala současná praxe domácí přípravy jídel. Já jsem uvedl, přestože se kloním k Vožehovi, že máme-li se zabývat nabídkou, měla by být úplná. Proto jsme si nakonec vyžádali od firmy konkrétní informace. Má je zpracovat do konce září. Pak bude následovat schůzka s ředitelkami, kde dojde k vyhodnocení a bude formulováno konečné rozhodnutí a doporučení. Velká míra rozhodování bude na straně ředitelek a ředitele 3. ZŠ. Všichni souhlasili a závěr podepsali,“ uvedl Pavlík.

Starosta Zdeněk Nejdl přislíbil, že poslední slovo bude mít městské zastupitelstvo.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.