Foto

Předseda Asociace strojních inženýrů Daniel Hanus (vlevo) předává Jindřichu Kolbenovi Medaili Leonarda da Vinci.

 

„Díky dědečkovi jsem byl dítě průmyslu,“ řekl Jindřich Kolben

Oslavili slavného průmyslníka

ŠLOVICE. Před 150 lety se narodil slavný elektrotechnik a průmyslník Emil Kolben. Tak významné výročí pochopitelně nemůže zůstat bez povšimnutí. A díky šlovickému Elektroskanzenu se na tohoto významného muže, jehož život skončil v roce 1943 v koncentračním táboře, vzpomínalo i na Rakovnicku. Na oslavy se v sobotu 8. září sjela spousta osobností z oblasti elektrotechniky, představitelé vědeckých a průmyslových institucí i běžní občané. Těmi nejvýznamnějšími hosty byl vnuk Emila Kolbena Jindřich se svojí manželkou. Majitel Elektroskanzenu Petr Čech je velkým obdivovatelem a propagátorem Emila Kolbena. Ve svém mlýně má umístěnu výstavu věnovanou rodu Kolbenů, jež sem byla přemístěna z Prahy. Není proto divu, že se oslavy slavného průmyslníka konaly právě ve Šlovicích. V programu se střídaly mnohé osobnosti se svými projevy, ale i různá kulturní vystoupení.

Nejdůležitějším momentem oslav bylo ocenění Jindřicha Kolbena za jeho zásluhy o český průmysl. Byla mu předána Medaile Leonarda da Vinci, což je nejvyšší vyznamenání Asociace strojních inženýrů. „Dnes jsme se tu sešli všichni, kteří máme niterný vztah k technice. Medaile nese jméno Leonarda da Vinci, který je největším inženýrem světa. Jindřichu Kolbenovi ji udělujeme nejen jako výraz nejvyššího ocenění za spolupráci s naší asociací, ale také jako výraz uznání jeho celoživotního díla, neboť byl špičkovým pracovníkem v oblasti letadlových motorů,“ řekl při předávání medaile předseda výboru asociace Daniel Hanus.

Jindřich Kolben medaili převzal s neskrývanou radostí: „Je mi opravdovou ctí převzít tak významné ocenění. Můj profesní život už skončil a mohu to brát jako vzpomínku na svůj život, který jsem ve velké míře věnoval práci. Měl jsem slavného dědečka, který průmysl v Česku vytvořil, proto jsem se vždy považoval za dítě průmyslu. Jen velice lituji, že dnešní doba způsobila úbytek všech průmyslových snah naší republiky. Přál bych si, aby tu vyrostli noví lidé, kteří by toto dílo vzali za svoji povinnost, abychom mohli zase vzkvétat mezi ostatními průmyslovými národy.“

Jindřich Kolben navíc převzal pro svoji rodinu i erb, který udělil in memoriam Emilu Kolbenovi Řád duševních rytířů Modré růže a Společnost za pozitivní přístup k životu. Zhruba před měsícem převzal erb od tohoto řádu i sir Nicolas Winton.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.