Foto

Dechová sekce kapely Z davu.

 

Deska ještě před koncem světa

ROUSÍNOV. Jako setkání starých známých, které baví stejná muzika, kteří si spolu rádi popijí, poklábosí, zazpívají si, zasmějí se stejným vtípkům a pak se jim nechce odcházet domů. Takový byl (pro muzikanty i návštěvníky) koncert rakovnických kapel Falešná ozvěna a Z davu v pátek 7. září ve stodole u Faflíků v Rousínově. Chemie útulného a přátelského prostředí a pohodové muziky pohodových lidí spolu zkrátka dobře zafungovaly. A bylo to o to příhodnější, že to byl v rousínovské stodole letošní poslední koncert.

„Tady v Rousínově končíme léto. Je tu moc zajímavý prostor a rodinná atmosféra jako málokde. Jen je to trochu nebezpečné, protože se člověk snadno zapomene a má problém se dostat domů,“ směje se Honza Švácha, frontman Z davu. První kapela Falešná ozvěna snad ani v jiné než rodinné atmosféře hrát nemohla. Jejím bubeníkem je Ben Faflík, proto tu kapela přes léto, kdy se nedostane do své zkušebny v zušce, zkouší. A jak mladí muzikanti prozradili, hráli tu i na svatbě, a tak do playlistu koncertu nemohli nezařadit Cohenovu píseň Hallelujah, kterou si tehdy novomanželé a svatebčané tak oblíbili, že ji museli hrát až na samou hranici omrzení. Jinak ale patřil páteční koncert autorským písním. I když kapela existuje teprve rok a půl, má už slušný repertoár.

„Máme čtrnáct vlastních písní a pracujeme na dalších, abychom dali dvacítku. Teď můžu navíc prozradit, že nahráváme cédéčko. Měli jsme nabídku ze studií, ale studio stojí dost, takže jsme si řekli, že to nejdřív zkusíme podomácku, abychom zjistili, co to vůbec obnáší. Máme ště­stí na technicky zdatného baskytaristu Šimona Polana, který se vyzná v hudebních softwarech,“ říká zpěvák Michal Beneš. Desku by mezi posluchače rádi vypustili ještě letos. Prý kvůli blížícímu se konci světa. „Když to má přijít letos v prosinci, tak bychom to rádi stihli dostat mezi lidi včas,“ směje se Michal.

Kapela Z davu už má vydání nového CD za sebou. Pokřtila ho letos na jaře. Právě z něj také v pátek hrála, plus přidala čtyři starší věci. Bylo to nejen kvůli propagaci desky, ale i z důvodu čistě praktického, protože nemá svého stálého bubeníka, který by hrál i starý repertoár. Momentálně v kapele hostuje Lukáš Let (o kterého se Z davu dělí s Hradním duem a Curlies), a když má čas, tak za bicí zasedne i Ondra Černý (bubeník kapely Báry Zemanové). Což se přihodilo i v Rousínově. Že je to čirá náhoda, ale kapela jen na oko předstírala. Ondrova účast byla předem ujednaná. Se Z davu si zahrál dva songy.

„Koncertujeme tu posledních sedm nebo šest let každoročně. Jsme na to moc pyšní, protože jsem zjistil, že jsme jediní, které sem Lída Faflíková zve každý rok. Jinak kapely obměňuje,“ říká Honza Švácha. Možná už by stálo za to u majitelů zažadonit, aby pódium (vzhledem k členské rozmáchlosti Z davu) o pár prken rozšířili? „Kdepak, my jsme zvyklí, že se mačkáme. Mačkáme se rádi,“ směje se Honza. Z davu má podle svého lídra za sebou dobré léto: „Už si ani nepamatuji, kde všude jsme byli. Pravidelně hrajeme v Plzni, pak nějaká Praha, ale opravdu výjimečný byl Coombal. Na něm bylo všechno skvělé. Zvuk, světla, zázemí, člověk tam má své lidi, takže prostě bomba.“

A jestli je vám líto, že jste povedené koncertní spojení Falešné ozvěny a Z davu prošvihli, máte možnost si ho přijít vychutnat už v sobotu 29. září do rakovnického Domu osvěty.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.