V cyklu Rakovnických nokturen nechyběla ani vážná hudba

Harfa a housle ovládly muzeum

RAKOVNÍK. Představovat rakovnickým posluchačům houslistku a zdejší rodačku Moniku Růžkovou by asi bylo skutečným nošením dříví do lesa. Tato absolventka pražské HAMU patří k výrazným talentům současné mladé generace. Poměrně pravidelně ji můžeme slyšet i v Rakovníku – vrací se jak do Heroldovy síně Rabasovy galerie, tak do zdejšího muzea například na vánoční koncerty.

Tentokrát zavítala do Muzea T.G.M. ve středu 15. srpna na cyklus Rakovnických nokturen. O Monice se dá s klidným svědomím říct, že je všestranná - vystupuje sólově (za doprovodu varhan, harfy a klavíru), věnuje se i komorní hře (Eve Quartet) a je členkou skupiny 1. houslí Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Do Rakovníka tentokrát přivedla svou kolegyni, harfenistku Hedviku Mousa Bachu. Toto nevšední jméno budilo zájem nejen posluchačů, ale i kolemjdoucích. Ti, co zavítali na koncert, se od Moniky dozvěděli něco o jeho původu i o blondýnce, která jej nosí: „Hedvika Mousa Bacha pochází ze slavné hudební rodiny Jouzů. Její děda hrál na housle v České filharmonii, maminka – harfenistka – se mnou hraje ve FOKu. Není bez zajímavosti, že na tento nástroj hrají i její dvě sestry, takže v rodině jsou čtyři harfenistky, což je rarita. Harfa je skutečně královský nástroj a je velmi těžké se na něj naučit,“ prozradila a nezapomněla dodat, že ke zvláštnímu exotickému jménu se Hedvika dostala díky svému manželovi, který pochází ze Sýrie.

Příjemný večer pod korunou kaštanu, na který zavítalo několik desítek posluchačů, otevřela Fantasie pro housle a harfu francouzského pozdně romantického skladatele Camille Saint-Saense. Díky tomu, že Monika Růžková je zvyklá každou skladbu uvádět, dozvěděli se posluchači vždy několik zajímavých podrobností. V případě Saint-Saense připomněla, že to byl jeden z největších klavíristů a varhaníků své doby. „Dočetla jsem se, že se na klavír učil od dvou a půl let, ve třech vytvořil první skladbičku a v pěti měl první veřejný koncert. Přestože v osobním životě nebyl moc šťastný, napsal mnoho krásných skladeb.“ K nim rozhodně patří i zmíněná Fantasie, která předznamenala celý rakovnický koncert. Ten se až na několik výjimek nesl v duchu francouzských skladatelů. Zaznělo několik skladeb od impresionisty Clauda Debussyho, Morice Ravel pak byl zastoupen Pavanou za mrtvou infantku. Všechny skladby byly velmi příjemně poslouchatelné, jakýmsi pohlazením na duši však pro mě pak byla Smetanova Vltava, kterou pro sólovou harfu upravil Hanuš Trneček.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.