Foto

Řidič z Maďarska měl sice doklady v pořádku, ale dostal pokutu za to, že kamionu chyběla rezerva.

Nejčastějším problémem kamionů je špatný technický stav

Vražedné zbraně na silnicích

RAKOVNICKO. Jako vražedná zbraň jsou občas kvůli technickému stavu kamiony, které potkáváme na silnicích. Někteří majitelé jen velmi neradi investují do oprav či nových pneumatik, a tak nechávají náklaďáky jezdit ve stavu, který se může stát osudným nejen jejich řidičům, ale i ostatním účastníkům silničního provozu. Potvrdila to i dopravně bezpečnostní akce, která se konala poslední červencový týden.

„Byla zaměřena na nákladní a užitková vozidla. Hlídky jsme měli většinou na karlovarce, kde je největší provoz kamionů, a jeden půlden v Rakovníku u Šamotky. Kontrolovali jsme technický stav, povinnou výbavu, dodržování bezpečnostních přestávek, zabezpečení nákladu, nadrozměry vozidla, přepravu nebezpečných věcí a podobně,“ přibližuje Ladislav Heller, vedoucí dopravního inspektorátu.

Kontroly kamionů prováděla speciálně vyškolená hlídka. Ta má navíc k dispozici techniku, která jí práci usnadňuje, zejména při odečítání informací z kotoučků. „Z kotoučku poznáme, kdy bylo vozidlo v pohybu, kdy stálo, kolik ujelo kilometrů a jakou rychlostí jelo,“ popisuje policista Pavel Novotný. „Kotouček ale můžeme naskenovat do počítače a program, který máme, to vyhodnotí sám. Řidiči mají i karty, s nimi je to ještě jednodušší. Dá se do čtečky a pokud program zjistí přestupek, upozorní na něj. Na kartách jsou stejné informace jako na kotoučku,“ dodává jeho kolegyně Simona Amlerová. Kotouček ukazuje údaje za 24 hodin. Řidiči kamionů musejí mít bezpečnostní přestávku po 4,5 hodině jízdy.

Kontrola jednoho náklaďáku zabere 40 minut až hodinu. „Když zjistíme přestupek, může to být i na delší dobu. Je to dlouhé zdržení, ale profesionální řidiči jsou trpělivější než řidiči osobáků. Neprotestují, protože ví, že si dohadováním nepomohou a kontrolu neurychlí,“ říká Pavel Novotný.

Během akce bylo jedno z kontrolních stanovišť v Hořovičkách na prostranství před Jednotou. První dva zastavené kamiony byly v pořádku, třetí nikoli. „Má sjeté pneumatiky, navíc na třetí nápravě návěsu je vzorek tak sjetý, že jsou vidět dráty. Kolo by mohlo bouchnout. Když se pneumatika roztrhne, mohou vozidla v blízkosti havarovat. Navíc mu chybí označení firmy. Dostane pokutu 2000 korun,“ přibližuje Simona Amlerová.

Pokutováni jsou řidiči, i když vozidlo patří firmě. „Některé firmy chtějí jenom vydělávat a na vozidle škudlí. Bohužel jsou zákony postaveny tak, že za vozidlo zodpovídá řidič. A ti jsou mnohdy chudáci. Když upozorní na problém a odmítnou s vozidlem jet, dokud nebude odstraněn, kolikrát se jim dostane odpovědi, že na jejich místo čeká deset dalších,“ dodává Pavel Novotný.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.