Foto

Kapela Z davu byla asi jediná, jejíž členové si na velkém pódiu nepřipadali osaměle. Lídr Honza Švácha si dle tradice na Coombal vypěstoval knír, zpěvačka Bára Podaná opatřila supermanský kostým.

Kapitán Bíbr zachránil počasí, návštěvnost ne

Tatáči konečně v Rakáči

RAKOVNÍK. Vichřice, která bude lámat stromy, přívalové deště končící lokálními záplavami – tak mělo podle meteorologů vypadat sobotní počasí. A tak se mnozí, mířící na Tyršovo koupaliště, dívali do mraků s obavami. Jenže zapomněli na jednu podstatnou věc. Že letošní ročník jediného kníratého festivalu na světě Coombal má maskota, který si poradí se vším. Se zlosyny (což dokumentoval i propagační šot promítaný v letním kině) i s počasím. A tak kapitán Bíbr rozprášil nepříznivou předpověď a odehnal bouři mimo Rakovnicko.

Letošní Coombal měl ambice stát se superfestivalem. Neprovázel ho jen superhrdina, ale předcházela mu i do detailů vychytaná superpropagace, propracovaná organizace, stěhování z komornějšího prostředí luženského hřiště do rozmáchlého prostoru koupaliště a především hlavní hvězda, která patří mezi taháky i několikadenních megafestivalů – Tata bojs.

Co zůstalo při starém, byla myšlenka, že je Coombal zejména přehlídkou těch nejvýraznějších regionálních kapel. Do jejich bloku, který skončil úderem sedmé večerní a vyhlášením nejkníratějších knírů, sice pronikla pražská kapela Curlies, ale jelikož s ní bubnuje Lukáš Let, dá se považovat za naši.

Téma komiksoví superhrdinové se ujalo stejně dobře jako loňský mexický styl. A tak vedle kníračů (ženy a mladiství, jimž ozdoba pod nosem ještě neroste, si vypomohli kníry nalepovacími nebo na gumičce) obsadili Tyršovo koupaliště i hrdinové různých druhů. Coombal tak trochu vypadal jako filmový casting na další díl Avengers. Jasnou převahu měli Supermani (zpěvačka Z davu Bára Podaná do supermanského znaku propašovala B - jako Bára, členové kapely Zima zet, pořadatelé C - jako Coombal a jeden z návštěvníků všeříkající knír). Všechny superhrdiny ale nakonec strčila do kapsy Lara Croft, tedy Magda Röderová, která byla v přestrojení supersexy. Však byl také její převlek při oceňování vyhlášen jako nejlepší.

Většina z místních kapel (zahajovala Falešná ozvěna, po ní hrála Amnesia, novostrašečtí Call My Name, Curlies, Z davu, Zima a Mara Jade) je zvyklá na pódia klubů, tedy rozlohou podstatě skromnější než to na koupališti. Proto si na něm muzikanti připadali trochu osaměle. Vyjma Z davu, kterých je v kapele devět, a tak se konečně nemuseli prát o místo. A to ani poté, co se k nim, každý na jednu píseň, přidali dva bývalí členové – basák Martin Nezbeda a zpěvačka Alena Bradáčová.

Loňskou pozici hlavní regionální hvězdy si udržela Mara Jade, a to i přesto, že od loňského podzimu stále hledá zpěváka. Ve zkušebně ale nezahálí a zkouší nové věci alespoň instrumentálně. Návštěvníky Coom­balu však nechtěla připravit o křik, a tak si přizvala tři posily. Svého bývalého zpěváka Karla Lavičku, hlavního pořadatele festivalu a zpěváka Norman Bates Michala Ortcykra a kamaráda Zaphu z České Lípy, který s Marou Jade natočil ve studiu jednu píseň a brzy k ní přibudou i další na chystané EP. Zapha ale bohužel na Coombal kvůli zdravotní indispozici nedorazil.

Hardcorově večer pokračoval i s další kapelou Shogun Tokugawa z Plzně, aby následně s PSH přeladil na hodně odlišnou hiphopovou vlnu a skončil u progresivního rocku hypnotických Tata bojs. Až hlavní hvězda festivalu přitáhla všechny lidi před pódium. Za nadšeného skandování fanoušků: „Tatáči! V Rakáči!“ rozjeli Tata Bojs svoji skvělou a energickou show. Mezi písně z posledního alba Ležatá osmička se probojovalo i několik starších a jedna zcela neplánovaná. To když Milan Cais prokopl blánu u bubnu (což se mu, jak prozradil, alespoň deset let nestalo) a kapela tak čas, kdy si buben vzali do péče technici, vyplnila písní bez bicích.

A byl tedy Coombal super? Pro návštěvníky jednoznačně ano. Pro pořadatele se bohužel proměnil v super prodělek. Vstupenku si koupilo kolem pěti set lidí a to je málo, aby se poplatily všechny náklady.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.