Peníze z výherních automatů některé rozpočty výrazně vylepší

Jesenice už dostala 850 tisíc

RAKOVNICKO. Novela loterijního zákona přinesla některým obcím vyšší příjmy. Některé rozpočty naopak změnu vůbec nepocítily. Například v Senomatech, kde nemají oficiálně povolený žádný výherní automat, nezaznamenali v příjmech městyse žádný nárůst, naopak Jesenici, kde je automatů kolem patnácti až dvaceti, už přišlo na účet 850 tisíc korun.

„Oproti minulým létům je to nárůst. V loňském roce město obdrželo 465 tisíc korun. V tuto chvíli už tedy máme o 385 tisíc korun více a zřejmě do konce roku ještě nějaká další částka přijde. Jak bude vysoká, ale těžko odhadnout. Podle tabulek, které se po schválení novely objevily, bychom při novém propočtu mohli ročně dostávat až milion korun,“ přibližuje starosta Jesenice Jan Polák.

V Jesenici se automaty nacházejí ve třech provozovnách. Už v minulosti se město snažilo výtěžek z hazardu investovat do veřejně prospěšných projektů, například výstavby dětského hřiště. „Ve stejném duchu budeme peníze používat i v budoucnu. Budeme z nich podporovat zdejší sportovní kluby, sportovní aktivity, společenské akce nebo něco pro děti,“ říká Jan Polák.

I Čistá už nárůst příjmů z automatů zaznamenala. Za první pololetí měla v této rozpočtové položce 51 tisíc korun. „Je to za dva automaty. Na další pololetí už je povolen jen jeden, tak uvidíme, jaká částka to bude za druhou polovinu roku. Peníze jsme investovali do úpravy plochy za fotbalovým hřištěm, kde chceme udělat tréninkové hřiště pro malé fotbalisty. Plocha se zatím srovnala. V zastupitelstvu jsme se dohodli, že budeme dávat peníze z automatů do sportu. Příště je můžeme použít například na oplocení jedné strany kurtů,“ říká čistecká starostka Blanka Čebišová.

Podle původních prognóz měl městys Mšec nově získávat částku kolem 100 tisíc korun. Zatím ale nevypadá, že by se tato předpověď naplnila. „Dosud nám přišlo necelých 25 tisíc korun, takže se to až tak výrazně neprojevilo, i když nárůst to je. Dřív jsme dostávali kolem 12 tisíc korun. Automat tu máme jen jeden,“ přibližuje starostka Mšeci Libuše Bestajovská. Zastupitelstvo rozhodlo, že tyto prostředky investuje do úprav v mateřince: „Momentálně je to jedna z nejpotřebnějších věcí. TJ Sokol už od nás dostává vyšší dotaci, proto jsme upřednostnili školku. Přihlásilo se nám do ní o deset dětí více, než byla původní kapacita, proto musíme provést úpravy v koupelnách a na WC a nakoupit nová lehátka, abychom mohli přijmout všechny přihlášené děti.“

V Kněževsi bývaly čtyři automaty, nyní tu jsou už jen tři. V prvním pololetí za ně Kněževes obdržela částku 57 tisíc korun, před nedávnem přišlo dalších téměř 40 tisíc korun. „Realizovat za ně nějaký konkrétní projekt v plánu nemáme. Zdejším sportovcům, hasičům a dalším sdružením dáváme na činnost vyšší částku, než je tato, proto příjem z automatů ponecháme v rozpočtu,“ vysvětluje starostka Eva Janotová.

Také v sousedních Kolešovicích nemají s výdělkem z automatů žádné konkrétní plány. V obci je navíc jen jeden, proto příjem není nijak vysoký. V předchozích letech býval do deseti tisíc a letos zatím přišlo za první pololetí jen 5000 korun. Automat byl totiž povolován už v minulém roce, tedy za starých pravidel.

To Kolešovu měly automaty podle tabulek přinést výraznou vzpruhu rozpočtu. Nakonec to tak nedopadlo. „Předpokládanou částku totiž vypočítávali podle roku, kdy jsme měli na území naší obce osm automatů, což už dnes neplatí. Jedna z provozoven byla zrušena a aktuálně jsme povolovali jen jeden automat. Nakonec tedy budeme mít příjmy z automatů naopak nižší než dřív, kdy to při osmi přístrojích dělalo kolem 80 tisíc korun ročně,“ vysvětluje kolešovský starosta Václav Porazík.

V Lánech jsou provozovány tři výherní automaty, podle odhadů obce by mohly být příjmy z hazardu vyšší o částku v řádech desetitisíců. „Pro nás to až tak znatelný příjem není. Ve dvacetimilionovém rozpočtu se to nijak výrazně neprojeví. K žádnému konkrétnímu účelu peníze nepoužijeme. Ponecháme je v rozpočtu a budou použity na naši finanční spoluúčasti některého z projektů, které realizujeme,“ říká starosta Lán Karel Sklenička.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.