Foto

Předseda klubu Jaroslav Křenek během natáčení Toulavé kamery v areálu kněževeské vlečky.

Klub plánuje výstavbu půlkilometrové úzkokolejky

Parní vlak každou sobotu

KNĚŽEVES. Klub historie kolejové dopravy (KHKD) bude i tyto prázdniny zajišťovat pravidelné jízdy parních vlaků na trati Kolešovka. S mašinkou se mohou zájemci svézt každou sobotu od 7. července do 25. srpna.

„Jezdíme dvakrát denně (odjezd v 9.52 a 13.49 hodin) z nádraží v Lužné. Návštěvníci tak mají možnost udělat si celodenní železniční výlet. Přijedou do Lužné, projdou si železniční muzeum, svezou se Kolešovkou, která má v Kněževsi hodinovou přestávku na prohlídku vlečky, kde máme dílny a vozidla, a pak se Kolešovkou vrátit zpět do Lužné,“ přibližuje předseda Klubu historie kolejové dopravy Jaroslav Křenek.

Kněževeská vlečka je železničním muzeem, kde má KHKD deponovány exponáty ze své bohaté sbírky drážních vozidel. „Naše sbírka je větší, než kolik toho areál v Kněževsi pojme, takže část exponátů máme v Lužné. Vozový park, kterým se prezentujeme ve vlečce, každý rok obměňujeme. Chceme, aby se tu návštěvníci setkávali stále s něčím novým. Letos se nám například podařilo opravit plošiňák,“ říká Jaroslav Křenek.

Mezi nejlákavější exponáty kněževeské vlečky patří dvě parní lokomotivy – tzv. Malý Bejček z roku 1916 a Kafemlejnek z roku 1898. Nejstarším vystaveným provozním vozem je osobní vůz z roku 1898, takzvaný šestiokeňák. Návštěvníky láká i motorák přezdívaný Hurvínek, který v minulých letech zajišťoval nedělní jízdy po Kolešovce. Ty byly pro slabou účast nakonec zrušeny.

„Výhodou naší expozice, kterou si lidé hodně chválí, je, že se můžou podívat do všech osobních vozů, co vystavujeme. V muzeích totiž nebývá zvykem, aby byly všechny vozy odemčené a návštěvníci si je mohli prohlédnout i zevnitř. A protože i soupravu, která jezdí na Kolešovce, tvoří naše vozidla, mohou si zájemci exponáty nejen prohlédnout, ale zažít je i v akci. Vlečka je otevřena rovněž od 7. července do 25. srpna. A to nejen v sobotu, ale i neděli. Po oba dny v čase od 10 do 17 hodin,“ přibližuje předseda klubu.

Jako trať s muzejním provozem slouží Kolešovka posledních pár let. Tedy od doby, co na ní byla zrušena osobní doprava. KHKD ji zachránil před zánikem. I když zatím není definitivně vyhráno, neboť řízení na zastavení drážní dopravy, které loni vyvolala Správa železniční a dopravní cesty, dosud nebylo uzavřeno. „V médiích ale proběhlo, že by ministerstvo chtělo podobné muzejní trati nabídnout starostům či mikroregionům. Do toho bychom rádi šli. Máme mezi sebou odborně způsobilé osoby, takže můžeme provozovat nejen drážní dopravu, ale i dráhu. A pokud se udělá prvotní větší obnova trati, což bychom mohli realizovat z evropských fondů, dá se poté snadno udržovat jen pochůzkami a drobnými zásahy, které nejsou tak nákladné,“ říká Jaroslav Křenek.

Žádost o dotaci z evropských fondů připravuje klub i pro projekt výstavby úzkokolejky v areálu vlečky. Nyní je ve fázi stavebního řízení. „Bude dlouhá asi půl kilometru a bude sloužit jako vláček pro návštěvníky. Bude to taková hlavní atrakce pro děti, protože ze zkušenosti víme, že se jim podobné malé věci líbí. Když přijede obrovská 250tunová mašina, tak se kolikrát i rozbrečí,“ směje se předseda.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.