Školáci si vyzkoušeli všechno, co policie používá

Vítězství za video o napadení

RAKOVNÍK. Čím aktivněji se děti zapojí do preventivního projektu, tím déle jim informace zůstanou v hlavě. A v případě drog, šikany či alkoholu je opravdu žádoucí, aby si školáci co nejvíc zapamatovali, čemu se vyvarovat. Projekt „Co vím o...“, který vymyslely policejní mluvčí Jana Žáčková s učitelkou Terezou Steidlovou a poprvé ho zrealizovaly na 3. ZŠ Rakovník v rámci minimální prevence sociálně patologických jevů, patří k těm, na které žáci určitě rychle nezapomenou.

„Nejsem příznivcem běžných besed, kdy si děti jen odsedí hodinu a informace pustí jedním uchem tam a druhým ven. V projektu šlo tedy o to, aby se na něm děti samy aktivně podílely a nad tématy se skutečně zamyslely. Proto na besedy navázala soutěž, kdy měly všechny třídy druhého stupně za úkol dané téma dále zpracovat,“ přibližuje mluvčí policie Jana Žáčková. Témata byla čtyři – šikana, alkohol a drogy, životní styl a trestní odpovědnost. Každý ročník je zpracovával jinou formou.

„Šesťáci měli literární styl, sedmáci pořizovali fotografie, osmáci vytvářeli plakát a devítka točila video. Výsledek mě mile překvapil. Nečekala jsem, že výstupy budou na takové úrovni,“ říká učitelka Tereza Steidlová. Všechny výstupy jsou zveřejněny na webových stranách školy.

V soutěži byly oceněny třídy – 9.A, 8.A, 6.B. Jako vůbec nejlepší, která získala putovní pohár, byla vyhodnocena 9.A. „Natočila úžasné video, na kterém se nám líbilo, že nejen přiblížilo trestné činy, ale ukázalo i možnost lepšího řešení. Příběh byl o tom, jak se dva chlapci na ulici srazí s dalším. Místo aby se omluvili, tak ho zbijí a nechají ho ležet na zemi. Pak jdou další dva a ještě ho okradou. Pomoc mu poskytnou až dvě děvčata. V závěru videa je, jakých trestných činů se čtyři kluci dopustili a že by situace šla řešit jinak – omluvou,“ popisuje Jana Žáčková.

Vyhodnocení se konalo 27. dubna, kdy byly dětem předány ceny (věnovala je především Pojišťovna Ministerstva vnitra, hlavní partner projektu). Jako bonbonek navštívily vítězné třídy 10. května areál dopravního inspektorátu. Nejenže si děti mohly na dopravce prolézt kdejaký kumbál (vyřádily se zvláště v tělocvičně), ale seznámily se s veškerou výstrojí a výzbrojí, jež policie používá.

„Je tu opravdu všechno, co používáme. Vozidla, zbraně, pouta, neprůstřelná vesta, přístroje na zjišťování alkoholu v dechu, vysílačky, testery na návykové látky, platební terminál pro placení pokut kartou, laserový radar a další. Všechno si můžou vyzkoušet. A jak vidím, nejvíc je láká samopal,“ říká Ladislav Heller, vedoucí dopravního inspektorátu. Kromě dopraváků se dětem prezentovala i cizinecká policie a policejní psovodi z Kladna.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.