Traktory v ulicích

RAKOVNICKO. Ve středu 23. května se mezi devátou a jedenáctou hodinou uskuteční po celé republice protestní jízdy zemědělské techniky. Stranou nezůstane ani Rakovnicko. Zemědělce vede k protestům rozhodnutí vlády ČR odebrat jim od příštího roku zelenou naftu.

Čeští zemědělci momentálně uplatňují vratku spotřební daně na naftu, kterou spotřebují při obdělávání polí a cestou na pole a zpět. Spotřební daň je položka, ze které se financují opravy veřejných komunikací a platí ji ten, kdo po nich jezdí. Zelenou naftu mají v různé výši zemědělci všech států EU s výjimkou Slovenska. Tam však nová vláda připravuje její znovuzavedení. Český farmář by tak zaplatil o 11 Kč za litr více než rakouský. Rozdíl v ceně oproti polskému by byl devět korun a pět korun proti německému. Toto by vedlo k výraznému snížení konkurenceschopnosti, ke zdražení domácích potravin a k dalšímu zvyšování dovozů potravin a útlumu českého zemědělství.

Zemědělci jsou i proti spotřební dani na tichá vína (přírodně vykvašená nesycená vína), která není v žádné vinařské zemi. Rozhodnutí vlády zavést na litr vína desetikorunovou spotřební daň povede opět ke znevýhodnění zdejších vinařů. K protestní akci donutila zemědělce i skutečnost, že nemohli s premiérem Petrem Nečasem projednat své argumenty. Nesouhlasí ani s ministrem Kalouskem, který tvrdí, že čeští zemědělci disponují levnou pracovní silou, mají nízký nájem i cenu půdy.

Jak proběhne protestní akce na Rakovnicku? Traktory bez nářadí opatřené českými vlaječkami se sjedou v 8.30 v areálu školního statku Rakovník na Bulovně. Odtud vyjedou v 9 hodin směrem do města. Trasa povede na kruhový objezd u restaurace na Střelnici a po Pražské směrem ke kulturnímu centru a dále po hlavní silnici k soudu. Zde se ze světelné křižovatky vydá kolona směrem k Masarykově nemocnici a kolem kasáren bude pokračovat na Kněževes. V Kněževsi zamíří na karlovarku. Na ní odbočí na Krupou a na Šustně do Lišan. Odtud bude pokračovat zpět do Rakovníka a po stejné trase zpět na Bulovnu. Protest budou doprovázet dvě vozidla s majáčky.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.