Odkryje „korunní princ“ tajemství kraje?

„A je po blbý náladě.“ Reagoval jeden z redakčních kolegů na zatčení středočeského hejtmana Davida Ratha. Známku euforie nad dopadením vlivného politika s miliony v krabici od bot zaznamenal snad každý.

Alespoň na chvíli byl dán průchod spravedlnosti. Pojmenováno zlo, které nám vadí. Ne, vládní škrty, proti kterým bojují odboráři na Václaváku. Ale že se politici nechovají podle zákonů, jak vyžadují po nás. Že dělají to, co jsme sice tušili, ale nechtěli se s tím smířit. Že někteří kradou. Navzdory svým vysokým, často i dvěma platům.

Kauza doktora Ratha je důležitou zprávou pro každého z nás. Pro nás Středočechy však obzvlášť. Nejde jen o miliony pod podlahou. Ty ať vyšetří policie. Případ ukazuje na zvrácený systém přerozdělování peněz na krajském úřadě. Delší dobu se o něm mezi občany mluví. Hovoří se o možném „odklánění“ evropských či státních peněz do stranických pokladen (v lepším případě) a plnění kapes politiků (v horším).

Rath vytvořil na kraji samovládu ČSSD s tichou podporou komunistů. Paralyzoval opozici i kontrolní mechanismy. Choval se jako monarcha. Peníze šly tam, kam on je nasměroval. Do komunikací, škol, muzeí, zámků, hřišť, domovů důchodců... Ovšem vždy tam, kde mu byli vděční. Kde monarchovi zajistili náležitou publicitu v tisku. Panovník stříhá pásku na nové silnici, panovník se usmívá nad nemocničním lůžkem... Jakási permanentní volební kampaň. Panovník nechce vládnout jen jedno volební období. Chce panovat navěky.

V rakovnickém regionu je zosobněním politiky krajského úřadu Marcel Chládek. Náměstek hejtmana, jeho blízký spolupracovník, kamarád. Korunní princ rychle načichl velkopanským chováním svého monarchy. Je také doktor, i senátor, hezky se strojí, plamenně hovoří, umí být břitký k nevděčníkům i politickým rivalům.

„Přinesl jsem na okres 60 milionů,“ holedbá se Marcel Chládek na schůzi rakovnických zastupitelů. Chce se věřit, že jsou to jeho miliony. On je pro nás vydělal a rozdělil. Čas však oponou trhl. Poddaní vědí, že tomu tak není. Chládek se stejně jako Rath spletl. Není korunní princ. Je politik – dobře placený manažer. My ho platíme. Je náš zaměstnanec. Peníze, které rozděluje, jsou naše.

Podle posledních informací chce Marcel Chládek odstoupit z funkce náměstka i radního kraje. To ho ctí. Ví, že má máslo na hlavě. Ve svém pokání by měl jít ještě dál. Měl by odkrýt tajemství krajského úřadu. Tajemství „cinknutých“ zakázek, podivných losovaček a dalších pokřivených mechanismů na vyvádění našich peněz. Bude to polehčující okolnost pro odcházejícího politika. Držme mu palce, ať to dokáže.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.