Foto

Kromě houpaček mají děti na novém hřišti pískoviště, kolotoč, altánek nebo hrad se skluzavkou a stěnou na lezení.

Dotace na odpočinkovou zónu vyšla až napodruhé

Hřiště snad stmelí i dospělé

KOLEŠOVICE. Dětské hřiště v Kolešovicích bylo dlouhé roky jen vizí, pro niž byl v územním plánu vyhrazen pozemek v bývalém zámeckém parku. Letos se děti konečně dočkaly. Mají krásné velké hřiště v klidném prostředí. Navíc se může časem ještě rozšířit. Na výstavbu hřiště získala obec dotaci od Místní akční skupiny Rakovnicko z programu Leader. V sobotu 5. května ho slavnostně otevřela.

„Začalo to tím, že za mnou přišla Jarka Čečrdlová s nápadem vybudovat odpočinkovou zónu pro všechny generace. Myšlenka mě zaujala. Navíc byla Jarka v projektu aktivní, nebylo to jen takové to tradiční: Chceme dětské hřiště, postavte nám ho. Angažovala se při přípravě a zpracovávání žádosti. Když byla vypsána dotační výzva, žádost jsme podali, zúčastnili se osobní prezentace a komise náš projekt vybrala,“ přibližuje starosta Martin Dvořák.

Lokalita pro odpočinkovou zónu byla předem jasná. V územním plánu byl k tomuto využití určen pozemek u rybníka v bývalém parku (kdysi na něm byla skládka). „O hřišti se tu pořád jen diskutovalo, ale nebyly na něj peníze, protože se dělala kanalizace a další důležité věci. Pracuji v prostředí, kde se projekty hodně zpracovávají, tak jsem vymyslela, že bychom mohli někam podat žádost o dotaci. Nejdřív jsme zkusili Nadaci ČEZ, která dětská hřiště podporuje, ale tam jsme neuspěli,“ popisuje Jarka Čečrdlová.

Hřiště je velké 30 × 60 metrů, jeho podobu si určili zpracovatelé projektu sami. „Když jsme se s ostatními mamkami ve vsi potkávaly, diskutovaly jsme o tom, jaké herní prvky bychom si na hřišti představovaly. Pak jsme naše představy daly na papír a bylo to. Musely jsme je jen přizpůsobit bezpečnostním zónám. S přípravou terénu se začalo už na podzim, kdy se vytrhaly nálety, srovnala plocha a vysadilo se sem hodně druhů stromů,“ říká Jarka Čečrdlová.

Jako zóna pro odpočinek a sport je v územním plánu vymezena celá louka. Hřiště je zhruba na polovině plochy. Druhá zůstala volná pro konání různých akcí jako jsou dětské dny nebo hasičské soutěže. „Místa je tu dost, takže by tu v budoucnu mohlo vzniknout i hřiště pro míčové sporty. Nechodí sem jen rodiče s malými dětmi, ale i děti ze školy, když mají výuku venku, protože je tu klid, a samozřejmě i místní občané na procházky. Pohyb lidí je tu pořád dost velký. I z toho důvodu jsme nechtěli, aby se hřiště zamykalo. Je kolem něj jen menší plůtek a z jedné strany bude živý plot, až vyroste,“ přibližuje Jarka Čerčdlová.

Hřiště bylo v provozu čtrnáct dní před slavnostním otevřením, takže už má za sebou hlavní zatěžkávací zkoušku. Přežilo ji. Od celé odpočinkové zóny si jeho realizátoři slibují i to, že se díky němu podaří místní lépe stmelit, protože získali místo, kde se budou setkávat. „Jsem moc ráda, že tu konečně nějaké hřiště je. Býval tu jen starý kolotoč a houpačky u hospody a to dětem moc nestačilo. Nové hřiště se mi líbí a malé očividně taky. Zatím běhá všude, nedá se říct, že by si něco vyloženě oblíbila,“ říká jedna z kolešovických maminek Lucie Šrámková.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.