Děti potřebují pas nebo občanku

RAKOVNÍK. Pokud se o prázdninách chystáte s dětmi do zahraničí, máte nejvyšší čas opatřit jim cestovní doklad. Zápis v pase nebo občanském průkazu rodičů totiž od 26. června 2012 nestačí.

„Od 26. června tohoto roku končí možnost cestování dětí zapsaných v cestovních dokladech rodičů. Po tomto datu musí mít každý občan České republiky k vycestování do zahraničí vlastní cestovní doklad,“ vysvětluje Adéla Holečková z Městského úřadu Rakovník. Zároveň upozorňuje, že od 1. ledna mohou požádat o vydání občanského průkazu i občané mladší 15 let. „Dítě může cestovat po státech Evropské unie i na vlastní občanský průkaz, osobně bych ale doporučila spíše cestovní pas,“ míní referentka.

Úřad má na vydání dokladu 30 dnů, výrobní lhůta je ale zpravidla kratší. A to chodí v úřední dny až 120 lidí denně. „Proto všem doporučuji, aby přišli klidně i mimo úřední dny. Vlastní fotky si můžete přinést v digitální podobě jen na občanské průkazy, nebo se domluvit s fotografem, který nám je pošle do datové schránky. Na pasy se ale každý musí fotografovat u nás, a to někdy zdržuje. Stalo se nám, že jsme jedno neposedné dítě fotili skoro 40 minut,“ směje se úřednice, která na oddělení dokladů pracuje už dvacet let.

„Je to stále stejné. Spousta lidí řeší doklady na poslední chvíli, často pár dnů před cestou. Takže stále vydáváme i tzv. bleskové pasy, za které se platí 1500 korun a mají platnost omezenou na půl roku, takže např. do Egypta, kde vyžadují platnost půl roku od začátku pobytu, vás s takovým pasem třeba ani nemusí pustit,“ doplňuje.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.