Foto

Ivo Mička

Zemřel novinář Ivo Mička

Začátek letošního roku se pro rakovnickou literární veřejnost nevyvíjí příliš dobře. Po jesenickém básníkovi Vlastimilu Řebcovi opustil v pátek 13. dubna tento svět i novinář, pedagog a galerista Ivo Mička. Budou se bez něho muset obejít Sokolové na svém velkém sletu i kapela Merkur při červnovém koncertu. Obětavého češtináře se už nedočkají Češi v Rusku, na Ukrajině a v Moldávii ani návštěvníci vernisáží a mnohých křtů. Ti už budou moci pouze vzpomínat na jeho chválící, zasvěcené a vtipné úvody.

Milovník výtvarného umění, trochu fotograf, trochu muzikant a trochu poeta, Ivo Mička, se narodil 19. ledna 1938 v Rakovníku. Jeho snem bylo stát se novinářem, ale k této profesi se dostal až postupem doby a to oklikou přes pedagogickou fakultu. Jako učitel českého a ruského jazyka působil hned v několika místech – Klášterci nad Ohří, Jesenici, Mutějovicích, Kounově a na 3. ZŠ v Rakovníku. Politická nevole ho dokonce zavedla až na místo strojníka kondenzace a napáječek žluté směny na jedničce Elektráren SSM, Prunéřov. Možná právě k této životní etapě se vztahuje věta, kterou užil v poslední publikaci Dva Rakovničáci: „Ne vším jsem byl rád.“

Díky své češtinářské aprobaci se uplatnil nejen jako jazykový korektor v tiskárně Práce v Praze, ale jeho znalostí využívali i mnozí regionální autoři. Proto ho návštěvníci Nové výstavní síně Rabasovy galerie, kde v posledních letech pracoval, mohli zastihnout, jak sedí za stolem pohroužen do listů papíru a opravuje čárky a jiné prohřešky proti gramatice. Krátkou dobu – po roce 1990 – se realizoval i jako galerista, vlastnil Galerii na Pražské.

Ke své milované novinařině se dostal v rakovnickém Rozvoji, Rakovnických novinách, Rakovnicku, které po určitou dobu i vlastnil, Rakovnickém deníku a Objektivu. Roli češtináře si zopakoval opět v důchodu, kdy navštívil Čechy žijící v Rusku a několika bývalých sovětských republikách. Tyto jeho několikatýdenní cesty přinesly i literární ovoce, neboť osudy tamních lidí zpracoval v několika knihách. Pro Rakovník sestavil dva slovníky na Rakovnicku žijících a působících výtvarníků a průvodce Projděme se Rakovníkem. Podepsán je i pod životopisem akademického malíře Miroslava Pangráce (Být sochařem) či pod publikací 50 let Merkuru. Tím sice výčet jeho literární činnosti zdaleka nekončí, ale bohužel žádná další kniha už z jeho pera nevzejde.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.