Necitlivé změny by přinesly cestujícím komplikace

Kraj předložil paskvil

PRAHA/RAKOVNÍK. Odbor dopravy Krajského úřadu Středočeského kraje zaslal starostům obcí, které leží na železniční trati z Rakovníka do Berouna, návrh na změnu jízdního řádu počínaje dnem 9. 12. 2012. Už při prvním nahlédnutí je jasné, že změn je tu požehnaně. Bohužel velmi necitlivých, které zkomplikují cestujícím především návrat ze zaměstnání a škol z Rakovníka.

„Návrh jízdního řádu ve směru z Berouna do Rakovníka ještě jde, to by nemělo dělat problém, ale zpět z Rakovníka do Berouna je to hotová katastrofa,“ shodují se jak studenti středních škol, tak i lidé pracující v průmyslové zóně, obchodních centrech a nemocnici. „Vybrané časy vlaků pro dojíždění do práce, školy a zpět bychom v jízdním řádu zachovali dle současného modelu,“ tvrdí v důvodové zprávě vedoucí odboru dopravy KÚSK Lukáš Kopřiva. Opak je ale pravdou. „Vlaky, které mají odjíždět z Rakovníka ve 14.43 a 15.53, nemáme šanci stihnout, protože nám vyučování končí ve 14.50 a 15.50. Takže budeme muset v Rakovníku nejméně hodinu čekat. Už teď, kdy odjížděly ve 14.59 a 16.11 jsme je tak tak stíhaly,“ shodují se studentky MOA Eva, Martina a Tereza.

Už téměř vůbec nikdo nechápe, co autoři změn zamýšleli posunutím vlaku odjíždějícího v 16.11 na 15.53. Ten totiž nemá šanci stihnout téměř nikdo.

Rozporuplné názory mají cestující na vlak, který má podle nového jízdního řádu odjíždět z Rakovníka v 17.53 (nyní 18.20). Změnu si chválí ti, kterým končí pracovní doba v 17.00. Naopak nevyhovuje cestujícím s koncem pracovní doby v 18.00.

Nejvíc kritiky ale sklidila změna vlaku, který má odjíždět už v 19.53 (nyní 20.16). „Ten nemá šanci stihnout vůbec nikdo. Ženské, které pracují v supermarketech, ve firmách v průmyslové zóně i v nemocnici, mají smůlu. Budou muset čekat až do 22.31 hodiny. Jestli si takhle kraj představuje pomoc lidem, tak tedy nevím! Tenhle vlak by potřeboval určitě změnit. Odjezd posunout nejméně na 20.30,“ zlobí se Petra Hlavatá i ostatní cestující ženy, které pracují v průmyslové zóně na západu města.

Těm, kteří dělají na odpoledních směnách, nevyhovuje ani posun posledního vlaku už na 22.31 (směny končí ve 22.00) a byli by raději, kdyby došlo k posunu až na 22.40 nebo 22.45. „Na kraji by si měli uvědomit, že naprostá většina cestujících, hlavně večernímu vlaky, se vrací domů ze zaměstnání a vystupuje na trase z Rakovníka do Berouna, takže přípoje na Plzeň, Cheb a Prahu v Berouně pro ně nejsou tak důležité. Argument, že výhodou pro cestující bude snadná zapamatovatelnost jízdního řádu a tím i zatraktivnění této železniční trati, si může myslet opravdu jen úředník někde v Praze u stolu, který není ani schopen si zjistit, kdy končí ve školách vyučování a směny ve fabrikách,“ kroutí nevěřícně hlavou většina dotázaných cestujících.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.