Foto

Areál společnosti Rako – Lupky se na dva dny proměnil v závodní dráhu Mistrovství ČR Off Road Trialů.

V Rakovníku se poprvé konalo Mistrovství ČR offroadů

Trať i přes půlmetrové balvany

RAKOVNÍK. Fandové automobilových závodů si v poslední době přicházejí na Rakovnicku na své. Po loňské Rallye Střela si náš okres vybrali i pořadatelé Mistrovství ČR Off Road Trialů. Rakovník, respektive areál společnosti Rako – Lupky, byl o víkendu 31. března a 1. dubna jednou z osmi zastávek závodů v náročném terénu.

„Snažíme se, aby se každý ze závodů konal na jiném místě. Hledat nové lokality není snadné. Dřív se jezdilo převážně ve vojenských prostorech, ale dnes, kdy se vracejí obcím nebo státu, je horší sehnat povolení. Nejčastěji kvůli ochranářům. Proto většinou využíváme podobné areály jako Rako – Lupky, kde se dá jezdit bez omezení a nehrozí, že něco zničíme. I když auta toho moc nezničí. To lesní a těžební technika nadělá větší paseku,“ přibližuje ředitel závodu Jiří Slovák.

Rako – Lupky pořadatelé našli díky jednomu ze závodníků, který zde se svojí firmou prováděl zemní práce. „Areál je ideální, dá se tu vybrat dobrá obtížnost pro všechny kategorie. Snad se tratě závodníkům líbí, většinou je chtějí co nejnáročnější. Kolikrát mi říkají: Mně nevadí, že jsem si zničil auto už na třetím trialu, ale hlavně že jsem se svezl,“ směje se ředitel.

Závody probíhaly v šesti kategoriích, každá měla jinou obtížnost trati. Některá auta jezdila jen do (a ze) strmých kopců, některá přitom musela překonávat i půlmetrové kameny. „Jak moc je to nebezpečné? Tak samozřejmě to nemůže jezdit každý, lidi se to musejí naučit. Stává se, že se auta skoulí přes střechu dolů, ale jsou na to stavěná. Mají rámy, jsou vyztužená jako všechna závodní auta, posádka je připásaná a má helmy. Za 14 let, co mistrovství děláme, se kromě modřin a boulí nikomu nic vážného nestalo,“ přibližuje Jiří Slovák.

Kategorie se rozlišují podle úprav auta (všechna mají pochopitelně náhon na čtyři kola). Nejlehčí trať jezdí kategorie originálů, což jsou typy aut, která v neupravených podobách běžně jezdí po silnicích, a naopak nejtěžší kategorie prototyp. A o co v závodech jde? Projet trať označenou brankami v časovém limitu šesti minut a co nejčistěji bez chyb. „Závodníci dostávají trestné body například za couvání, že se dotknou branky nebo tyčku porazí. V neděli se všem trestné body sečtou, zjistí se, kdo jich má nejméně a podle toho se umístí. Za jednotlivá pořadí jsou přidělovány body a na konci roku se sečtou a seriál vyhodnotí,“ vysvětluje Jiří Slovák.

Do rakovnických závodů bylo přihlášeno jednadvacet aut, náš okres tu neměl žádné reprezentanty. Nejbližší byli z Kladenska a Plzeňska. Nejmladšímu závodníkovi bylo sedmnáct let. „Mám od pořadatele výjimku. Jezdím už od dvanácti, ale letos poprvé jsem na závodech jako řidič. První závod byl minulý měsíc. Skončil jsem druhý, takže zatím jsem sám se sebou spokojený. Jezdím v kategorii standard. Pro ni je tu trať tak akorát, ale pro vyšší kategorie tu není tak dobrý terén. V podstatě je to pro ně slabý,“ říká Oliver Vondráček z Karlových Varů.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.