Foto

Pořadatelský tým se letos stylizoval do šerifů, kovbojů a banditů a po celé tři dny přehlídky rozvíjel krátkými scénkami příběh o přepadeném vlaku, z něhož zmizela důležitá zásilka.

Na celostátní přehlídky postoupily soubory ze Slaného a Brandýsa

Setkání ve westernovém stylu

NOVÉ STRAŠECÍ. Účastníci a diváci Setkání ve Strašecí tentokráte zažili dvojí napětí. Kromě napjatého očekávání, které ze souborů postoupí na Mladou scénu v Ústí nad Orlicí a na Šrámkův Písek, totiž až do vyhlášení výsledků netušili, kdo ukradl z vlaku důležitou zásilku. Tématem devátého ročníku krajské postupové přehlídky studentského a experimentujícího divadla byl totiž western, a tak se Divoký západ promítl i do scénáře upoutávek a krátkých scének uvádějících jednotlivá představení.

„Každá krajská přehlídka tohoto typu má svá specifika, i když je struktura programu poměrně pevná a jejím základem jsou představení a jejich rozbory,“ říká pořadatelka Iva Dvořáková. Novostrašecké Setkání postupem let rozšířilo základní kostru programu o redakci, která po dobu přehlídky vydává noviny, dále štáb pořizující videoreportáže a v neposlední řadě o tématické propojení. „Některý rok to třeba nevyjde, protože studenti nemají invenci, letos vymysleli hned dvě témata. Už na první schůzku organizačního štábu přišli s tím, že by to chtěli pojmout buď z pohledu investigativní žurnalistiky, nebo úplně uletět a zvolit western. A protože loni byl tématem stalking, došli jsme nakonec k závěru, že by se téma investigativní žurnalistiky tomu loňskému hodně podobalo. Proto zvítězil western,“ říká Iva Dvořáková.

Pořadatelský tým oblékl kostkované košile či ponča, na hlavu posadil klobouky a vymyslel dobrodružný příběh, který se začal odvíjet už na videoupoutávce přehlídky zveřejněné na internetu. „Přišli jsme s tím já a Vojtěch Dvořák. Western je jednoduché a vděčné téma, které se dá snadno ztvárnit a i noviny se dají dobře stylizovat do westernového stylu. Příběh je o tom, že někdo vykrade vlak, který přijíždí na přehlídku a veze něco hrozně důležitého a nikdo neví, co ve vlaku je a kdo ho vykradl. Šerifové podezřívají bandity, bandité podezřívají kdekoho a rozuzlí se to na konci při vyhlášení výsledků,“ říká Jonáš Vidra, který také pořizoval s kolegyněmi Sandrou Čečkovou a Katkou Barochovou videoreportáže.

V třídenním programu přehlídky bylo devět představení. Poslední hra byla inspirativní. Kromě souborů z Kladna, Slaného, Prahy, Benešova a Brandýsa bylo mezi účastníky i místní studentské divadlo Mařeni a Pařeny se hrou Naše poklesky, která měla premiéru 22. března. Představení obsahuje čtyři povídky z Leacockovy knihy Literární poklesky a jak režisérka Iva Dvořáková poznamenává, jeho cílem je naučit se určitý typ hereckého projevu a zároveň si oddechnout od náročných témat, jimiž se soubor zabýval v minulých letech. „Rozborový seminář naší hry dopadl podle mého mínění dobře a moc se mi líbil. Jsme ve fázi těsně po premiéře, kdy budeme čistit a tady jsme dostali odpověď na otázky jak čistit, kterým směrem se dál ubírat a na čem ještě pracovat,“ říká Iva Dvořáková. Poučné byly nejen rozbory her, ale i dvě dílny, do nichž se mohla přihlásit i veřejnost. Letos byla jejich náplní improvizace a žonglování.

Lektorský sbor ve složení Radka Kukurugyová, Petr Váša a Jan Karaffa doporučil do programu celostátní přehlídky Mladá scéna slánský soubor Roztočená Vrtule s inscenací Vlak do Procoptonu a soubor Nazabití Brandýs nad Labem se hrou Kdopak se vám vo to vůbec prosil. Do programu Šrámkova Písku navrhl slánskou Nenasytnou Vrtuli s inscenací Jezení. Za ztvárnění role Elsy udělil cenu Evě Srpové ze souboru Německá kulturní menšina v Kladně.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.