Foto

Profesor Antonín Doležal provedl návštěvníky výstavou věnovanou historii porodnictví.

Nová celoroční výstava je věnována historickým kočárkům

Turistická sezona začala

KŘIVOKLÁT. V sobotu 24. března se opět otevřely brány hradu Křivoklátu. Zahájení nové sezony mělo opět slavnostní ráz. Přesně o 11. hodině se rozezněly na přístupové cestě v předhradí tóny dobové kapely Collegium Fiddle dolce a zároveň na ochozech jižního parkánu vystoupala na žerď červená vlajka s bílým lvem.

V bývalé pivovarské lednici poté kastelán Frencl, roztocký starosta Vladimír Melč a ředitel Rakovnicko, o. p. s., Radek Dvořák zavěsili symbolické klíče od hradu, řeky Berounky a cyklostezky Greenway Berounka-Střela nad vchod do nového návštěvnického centra. To uvedl do provozu přestřižením pásky kastelán. „Kromě nové pokladny je zde i samoobslužná prodejna, kde si mohou návštěvníci vybrat z bohaté nabídky upomínkových předmětů,“ vysvětlil Luděk Frencl.

Ani letos neopomněla správa hradu ocenit jednu významnou osobnost za mimořádný přínos pro hrad Křivoklát. Pamětní list obdržel křivoklátský fotograf, kameraman a výtvarník Milan Bednařík. Podobně jako v minulých letech připravila správa hradu pro návštěvníky celosezonní výstavu. Ta letošní je vskutku mimořádná. „Výstava se nazývá Historické kočárky, aneb Dítka rodíme a vozíme po staletí,“ přiblížil kastelán téma expozice, která je instalována v podzemních prostorách za návštěvnickým centrem. První část je věnována historii porodnictví. Správa hradu na ní spolupracovala s jedním z největších odborníků v této oblasti – prof. Antonínem Doležalem, který má na „svém kontě“ více než 10 tisíc porodů. Pan profesor byl zahájení osobně přítomen a ujal se role svérázného průvodce touto částí výstavy. „Ještě než návštěvníci vstoupí do vlastní expozice kočárků, mohou navštívit porodní sál z počátku 20. století. Díky pomoci pana profesora Doležala se nám ho podařilo vybavit originálním zařízením a pomůckami, které tehdy lékaři při porodu používali,“ říká Luděk Frencl.

Druhá rozsáhlejší část výstavy je věnována kočárkům. Pocházejí ze sbírky Věry Čížkové z Roztok u Prahy a návštěvníci si jich mohou prohlédnout několik desítek. Kočárky pocházejí z let 1880 až 1988. Jsou vybavené peřinkami, mnohé i panenkami a zasazené do „přirozeného“ prostředí pokojů a pokojíčků. „Doufám, že se vám podaří přenést se nejen do svého dětství, ale také do dob dávno minulých a v dnešní uspěchané době se na chvilku zastavit a trochu se i zasnít,“ přivítala v expozici Věra Čížková první návštěvníky. Ještě než opustíte prostory návštěvnického centra, nezapomeňte zavítat do přilehlé Galerie Lednice, kde vystavuje své fotografie z Křivoklátska rakovnický fotograf Josef Seibert.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.