Foto

Budova obecního úřadu (bývalá fara) po rekonstrukci fasády.

Při opravě úřadu postupovala obec velmi osvíceně

Dobrovolně s památkáři

LIŠANY. Rekonstrukce budovy obecního úřadu může probíhat různě. Buď se zastupitelstvo rozhodne podlehnout „moderním“ postupům, nahradí dřevěná okna plastovými a oblékne budovu do polystyrénového kabátu, nebo si uvědomí, že materiály, které se používají v novostavbách, na 100, 200 či 300 let starou budovu nepatří. Lišanské zastupitelstvo ukázalo už při výměně oken v budově školy, že patří do druhého tábora a že má pro historické stavby cit. A při rekonstrukci budovy úřadu ho vybrousilo k dokonalosti. Osvícenější přístup k opravě stavby, která není zapsanou památkou, byste u zastupitelů na Rakovnicku hledali marně.

Umístění budovy v sousedství kostela napovídá, že tato stavba není radnicí odnepaměti. Kdysi to bývala fara. A ač ji nenajdete na seznamu kulturních památek, rozhodně by si to zasloužila. Lišanští si to naště­stí uvědomují. „Nechtěli jsme, aby budova ztratila svoji historickou podobu, proto jsme při její rekonstrukci spolupracovali s památkáři a nechali si poradit, jak správně postupovat,“ říká starostka Dana Medřická. Na výsledku je to znát. Při rekonstrukci fasády obec vycházela z historické fotografie fary, takže byla omítka doplněna o některé členící prvky, které na ní chyběly. Do štítu se například vrátil zdobný kosočtverec kolem kulatého okénka.

„Měnili jsme pouze vnější okna. Nechali jsme vyrobit dřevěné repliky těch původních zachycených na fotografii. Jsou tedy dělená na osm tabulek. Zvenku jsou hnědá, zevnitř v barvě slonové kosti. Replikami jsou i oboje nové vstupní dveře. Na budově se sice dochovaly původní dveře, ale byly pobité palubkami, zřejmě aby dovnitř nefoukalo. Proto už na nich nebyly ani kované kliky, jen nějaké obyčejné hliníkové,“ přibližuje starostka. Firma Interstyl, která vyhrála výběrové řízení, použila na nové dveře okenní mříže z těch starých.

Před rekonstrukcí měla bývalá fara šedou břizolitovou fasádu, když ji řemeslníci otloukli, objevili kolem dveří pískovcové ostění. „O něm jsme nevěděli. Skrýt ho pod omítkou by byla velká škoda. Sice to byly vícepráce, ale nechali jsme ho očistit a doplnit, takže teď opět zdobí oba vstupy do úřadu. Další víceprací bylo jedno zazděné okno, které jsme obnovili v původní velikosti. Mrzí nás jen to, že se nám nepodařilo dostat z fasády dráty. S požadavkem, aby ČEZ přeložil kabely úplně mimo budovu, jsme bohužel neuspěli. Docílili jsme alespoň toho, že konzoli zmenšili a natřeli, aby po nové fasádě nestékala rez. Museli jsme se na tom ale podílet, jinak byl neudělali ani to,“ říká starostka.

Památkáři pomohli obci vybrat i barvy pro nátěr fasády. Zvoleny byly dva odstíny, aby lépe vyniklo architektonické členění. „Nejdřív jsme barvu vyzkoušeli na malé ploše. První vybrané tóny byly moc ostré, cítili jsme, že to není ono. Sytá barva nám moc připomínala paneláky v Rakovníku. Proto jsme nakonec sáhli po tlumenějších odstínech, aby fara ladila s kostelem a školou,“ popisuje starostka. Na rekonstrukci vnějšího pláště obecního úřadu (součástí projektu byla i výměna oken a dveří ve videoklubu) získaly Lišany dotaci 1,5 milionu korun z krajského Fondu rozvoje obcí a měst. Ze svého rozpočtu obec přidala 500 tisíc korun.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.