Smyslem novely prý je, aby šlo ředitele snadněji vyměnit

Ředitelé škol jen na šest let

RAKOVNÍK. Podle novely školského zákona mohou zřizovatelé školských zařízení vypsat výběrové řízení na posty ředitelů, kteří jsou ve funkci déle než šest let. Na Rakovnicku se to aktuálně týká středních škol a odborných učilišť, dvou základních uměleckých škol a domu dětí a mládeže. Všechny tyto příspěvkové organizace jsou zřizovány Středočeským krajem, který konkurzy vypsal plošně.

„Myslím, že plošné vyhlášení je spravedlivé, jak bychom jednomu řediteli vysvětlovali, proč on se musí konkurzu zúčastnit a druhý ne? Smyslem novely bylo, aby šlo ředitele snadněji vyměnit, což byl dosud problém,“ vysvětlil postoj kraje náměstek hejtmana Marcel Chládek.

Školská veřejnost se obává, že novela vnese do škol nejistotu a nepomůže koncepční práci. „Šestileté funkční období mi přijde jako velmi krátké na budování systematické koncepce školy i co se investičních záměrů týká. Podle mne by to chtělo nejméně deset let, ovšem samozřejmě s podmínkami kontrolních vstupů. Myslím, že novela zákona ředitelům škol příliš optimismu nedodá,“ říká ředitel Střední průmyslové školy v Rakovníku Jaroslav Pavlíček, který zvažuje, zda se do konkurzu přihlásí, protože již dosáhl důchodového věku.

Ředitel MOA Rakovník Miloslav Blecha naopak míní, že za šest let může ředitel školy leccos dokázat: „Co mi ale na novele přijde nešťastné, je fakt, že s dočasným šestiletým jmenováním ředitelů souvisí i dočasný pracovní poměr, neboť ředitelé budou v pracovním poměru na dobu určitou. Mám obavu, aby nevznikla skupina ředitelů „putujících“ po školách, podobně jako je to třeba u fotbalových trenérů.“

S tím souhlasí také ředitelka ZUŠ Rakovník Libuše Podaná. „Největší průšvih je, že ředitelé budou zaměstnáni jen na dobu určitou. Co pak budou dělat dál? Nikde není řečeno, že je jejich nástupce musí zaměstnat.“ Také šestileté období jí připadá krátké. „Lhůta šesti let mi připadá – alespoň u ZUŠ – strašně krátká. U nás jde o dlouhodobý proces. Když jsem byla před devíti roky jmenována do funkce ředitelky, nedokázala jsem říct, jestli z našich žáků sestavím třeba smyčcový orchestr. Všechno potřebuje čas a ředitel jmenovaný na šest let ho mít nebude. Já osobně se do výběrového řízení přihlásím, protože bych chtěla pokračovat v tom, co jsme zdárně začali a teprve teď to začíná být na veřejnosti vidět.“

„Někdo může za šest let dokázat víc než druhý za celý život. Kromě jiného bude také záležet na tom, zda již půjde o zkušeného manažera nebo začátečníka, který se musí minimálně tři roky učit. Šest let je málo na možnost významně ovlivnit složení pedagogického sboru. Nejistota a obavy mohou způsobit, že někteří ředitelé nebudou dostatečně razantní nejen při vedení svých týmů, ale i vůči svým zřizovatelům a rodičům,“ míní Ludvík Vožeh, ředitel SŠ, ZŠ a MŠ speciální Rakovník.

Ozývají se hlasy, že novela školského zákona dala zřizovatelům do ruky „bič“ na nepohodlné ředitele. Že při obsazování jejich postů bude hrát roli jejich stranická příslušnost nebo loajalita k „vládnoucí“ krajské garnituře. To Marcel Chládek odmítá: „To může říkat jenom ten, kdo vůbec problematiku výběrových řízení nezná. Výběrová řízení na ředitele škol jsou jedny z nejpřísnějších. V komisi jsou nejen zástupci zřizovatele, ale také odborné veřejnosti a dalších institucí.“ Letošní konkurzy (uzávěrka přihlášek je 31. března) jsou prvním kolem. Příští rok se jim podrobí ředitelé, kteří jsou ve funkci 3 až 6 let a za další rok ředitelé, kteří funkci nevykonávají déle než tři roky.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.