Proč fungují trhy ve Strašecí?

NOVÉ STRAŠECÍ. Vloni začaly s velkou slávou farmářské trhy v Rakovníku, bohužel koncem roku skončily. O něco později lákalo na tuto novinku i Nové Strašecí. Na rozdíl od Rakovníka však tamní farmářské trhy pokračují i v novém roce. Jak je možné, že se jim daří v menším městě?

Jeden rozdíl je zřejmý na první pohled. Pořádání farmářských trhů v Novém Strašecí je na bedrech města či přesněji městských kulturních zařízení. Jejich vedoucí Iveta Dušková prozrazuje, že hned v úvodu bylo zřejmé, že organizaci musí nechat na odbornících: „Domluvila jsem se s Ivanou Kloučkovou Nováčkovou z Lán, která farmářské trhy pořádá již třetím rokem a má tedy dostatek kontaktů a zkušeností.“

Díky tomu se na farmářských trzích v Novém Strašecí můžeme setkat s prodejci zeleniny, mléčných výrobků, ryb, uzenin, pečiva, včelařských produktů, koření, těstovin, moštů, pražené kávy, sadby i stromků. „Připojují se k nám i řemeslníci – keramici, dráteníci, výrobci textilních dekorací či dřevěných výrobků. Každý trh se snažíme něčím obohatit. Jezdí k nám například paní Gilová, která má záchranou stanici pro dravce a předvádí ukázky jejich výcviku. Máme i dílničky pro děti, kde si mohou zhotovit různé drobnosti. Pan Čechov zase maluje na počkání portréty uhlem,“ vypočítává Ivana Kloučková Nováčková.

Z jejích dalších slov vyplývá, že najít dobré prodejce není jednoduché. „Farmářských trhů vyrostlo jako hub po dešti, a tak je to těžké. Naště­stí jsme dobrá parta, která jezdí od města k městu společně, i když někteří prodejci občas odpadnou. Rádi pomůžeme i lidem, kteří přišli o práci a zkouší podnikat. Nemyslím si, že pro fungování farmářských trhů je rozhodující velikost města. Spíše záleží na tom, jací jsou v něm lidé. Vyzkoušeli jsme si to například vloni na Stochově. Návštěvnost byla velká a prodejci spokojení, ale jen do té doby, než zde postavili Tesco. Tržby šly dolů a museli jsme skončit. V Novém Strašecí je to jinak. Nakupujících je hodně a rádi se vrací. Důležité v tomto směru je, abychom byli vlastenci a podpořili české prodejce. V Rakovníku je však problém někde jinde. Probíhají tam pravidelné klasické trhy a zřejmě to zákazníkům stačí,“ uzavírá Ivana Kloučková Nováčková.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.