Na vybavení klubovny získali mladí grant

Konec vysedávání na zastávce

LÁNY. Autobusové zastávky a mládež, to je na vesnicích věčné téma. Mladí se nemají kde scházet, a tak vysedávají v čekárnách. A protože se nudí, dělají v nich bordel. V některých vesnicích to zastupitelé řeší tím, že raději po obci nerozmísťují lavičky. V Lánech se rozhodli, že dají mladým šanci, aby ukázali, že dokáží trávit volný čas i smysluplněji než vysedáváním na zastávce. Dali jim k dispozici prostory pro zřízení klubovny.

„Měli jsme to i ve volebním programu, ale až do loňského roku jsme neměli vhodné prostory, které bychom mohli mladým nabídnout. Když jsme loni zrekonstruovali budovu základní školy, podařilo se nám odvodnit suterén, který byl často zatopený a vlhký. Teď jsou suterénní místnosti suché a dají se využít. Právě ty jsme loni nabídli mladým,“ přibližuje starosta Karel Sklenička a dodává, že ho mile překvapilo, jak moc je myšlenka chytla a jak aktivně se do celé věci zapojili.„O nabídce obce jsme debatovali s našimi vrstevníky prostřednictvím facebooku. Stejně tak i o činnostech, které by se daly v klubovně provozovat,“ říká David Jirava, jeden z iniciátorů vzniku klubovny.

Obec se zavázala, že prostory opraví na své náklady, pořídit do klubovny vybavení nechala na mladých. Během prosince bylo zrekonstruováno sociální zařízení, samostatný vstup (vzhledem k tomu, že se jedná o školu, musí být přístup jinudy, než kudy chodí žáci), rozvody elektřiny a instalována akumulační kamna. Ale ani sami náctiletí nezaháleli. Založili sdružení, zpracovali žádost o grant a přihlásili projekt Lánská klubovna do programu Think Big Nadace O². Začátkem února se dozvěděli, že uspěli. Na vybavení klubovny získali 72 tisíce korun.

„Díky grantu pořídíme nové osvětlení, sedací nábytek, společenské hry, techniku pro audiovizuální projekci a další vybavení. Kromě toho chceme v rámci projektu prostor klubovny, vchodu a toalet sami uklidit, vymalovat, vyzdobit graffiti a natřít zárubně,“ přibližuje záměry Barbora Kosárová, další z mladých iniciátorek.

Techniku pro projekci zahrnuli do projektu z důvodu, že počítají i s tím, že by v klubovně mohli pořádat i různé besedy a přednášky. „Kluci si také v suterénu vybudují posilovnu. Stroje už mají, podařilo se jim je za nějakou zvýhodněnou cenu nakoupit od firmy z okolí, která posilovnu rušila. Klubovna by mohla začít fungovat už koncem února. Myslím, že to bylo dobré rozhodnutí a že se nám podařilo podchytit zájem mladých. V zastupitelstvu máme pracovní skupinu pro mládež, která bude s mladými v kontaktu a bude dohlížet na to, jestli je v prostorách dodržován určitý řád a předem stanovená pravidla,“ dodává starosta.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.