Foto

Pokud by se tento objekt prodával v dražbě za rozumnou cenu, obec by zřejmě jednala o tom, zda ho koupí.

Obec zvažuje, že by dům s obchodem koupila

Janovská jatka stále zavřená

JANOV. Už skoro rok jsou zavřená janovská jatka. Stejně dlouhou dobu také místní postrádají obchod, kam by mohli chodit pro čerstvé pečivo. Masna, která fungovala při jatkách, totiž ve vesnici zajišťovala i prodej základních potravin.

Poslední majitel jatek Pavel Martinko je koupil v březnu 2008, podnik udržel tři roky. V dubnu minulého roku byla jatka kvůli dluhům uzavřena a od té doby se čeká, až půjdou do dražby. „Samozřejmě to sledujeme. Chtěli bychom, aby jatka opět fungovala. I kvůli obchodu, protože není dobré, když místní nemají možnost nakoupit si přímo ve vesnici alespoň čerstvé pečivo. I proto jsme na zastupitelstvu zvažovali, že bychom dům, kde obchod fungoval, koupili,“ říká starosta Jiří Lep.

Dům stojí naproti jatkám a původně v majetku obce byl. Ještě v době, kdy podnik vlastnil Karel Nozar, ho obec podnikateli na splátky prodala. „Prodej masa se tehdy uskutečňoval ze dvora, což se hygieně nezamlouvalo, takže potřeboval nějaké vhodné prostory pro obchod. Obec mu tedy objekt prodala s tím, že zainvestuje rekonstrukci a v obchodě bude prodávat kromě masa i základní potraviny,“ vysvětluje starosta. Karel Nozar dům zrekonstruoval a obchod otevřel. Když v roce 2008 společnost prodával, tak jako celek. Tedy nejen objekty jatek, ale i dům s obchodem.

„Už když se vědělo, že půjde podnik do konkurzu, jsme jednali o možnosti, že by si obec obchod pronajala a provozovala ho. Dokud je ale majetek v konkurzu, tak to dle názoru správce konkurzní podstaty nejde. Zároveň nám oznámil, že do zimy budou jatka určitě prodaná, ale samozřejmě k tomu nedošlo. Přes léto jsme vyřešili prodej rohlíků a chleba alespoň tak, že byly k dostání v kiosku na hřišti. Teď přes zimu už to možné není, takže si obyvatelé musejí zajišťovat nákupy jinde,“ přibližuje starosta. Většinou jezdí do sousedního Kounova.

Před několika týdny starostu kontaktovala firma, která zajišťuje odhad majetku, takže jatka do dražby teprve půjdou. „Do dražby půjde celý podnik, zřejmě nebudou budovy oddělovat. Koupit celá jatka obec samozřejmě nechce, to by byl nesmysl, ale kdyby se prodával samostatně dům s obchodem za cenu, která by byla přijatelná, zřejmě bychom o tom jednali. Janov je ale malá vesnice s ani ne milionovým rozpočtem, takže by cena opravdu nemohla být vysoká. Nemůžeme si dovolit ani žádný úvěr,“ říká Jiří Lep. Ideální by samozřejmě bylo, pokud by podnik našel kupce, který by chtěl jatka a obchod opět provozovat.

„Sice jsem před lety nebyl příliš nadšený z toho, že budeme mít jatka přímo uprostřed obce, ale za dvacet let už si lidi na ně zvykli, takže bych byl rád, kdyby dál fungovala. Nebo aby v objektech vůbec něco fungovalo a nezůstal nám tu jen chátrající skanzen. Že tu není žádný obchod, vidím jako problém nejen kvůli tomu, že místní musejí jezdit nakupovat jinam, ale i kvůli tomu, že tu je mrtvo. Když si lidé chodí ráno pro rohlíky, potkávají se a popovídají si spolu, takhle je každý zalezlý doma,“ uzavírá starosta.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.