Rybáři mají problémy s mrazy

RAKOVNICKO. Druhý týden mrazivého počasí na Rakovnicku už nebyl tak dramatický, jako ten předcházející. Policisté hlásí, že nikdo neumrzl, strážníci městské policie nemuseli zasahovat v přímé souvislosti s mrazy. Také rychlá záchranná služba nezaznamenala nárůst výjezdů, byl srovnatelný s počtem výjezdů v tomto období v předcházejících letech.

„Záchranáři v těchto dnech zasahovali především u kolapsových stavů a celkového zhoršení zdravotního stavu zejména u starších nebo chronicky nemocných lidí. Zaznamenali jsme také nárůst volání na Call-centrum záchranné služby – zdravotnickou poradenskou linku. Lidé chtějí především vědět, jak se chovat a chránit ve vysokých mrazech,“ uvedla mluvčí Středočeské záchranné služby Tereza Janečková. Podle jejích slov je důležitá dostatečná vrstva oblečení, pokrývka hlavy a namazání obličeje popř. rukou krémem. Rizikové skupiny lidí by se měly pohybovat venku jen po dobu nezbytně nutnou a vyvarovat se zvýšené fyzické námaze.

Minulý týden s sebou přinesl kromě mrazů pohybujících se v okrese mezi – 15 až – 23°C také souvislejší sněhovou pokrývku. „Žádné extrémní situace jsme nemuseli řešit. Připraveno je osm sypačů a 22 traktorů s radličkami. Silnice udržujeme jak solením, tak i inertním posypem,“ říká dispečer ČNES – Dopravní stavby Rakovník Martin Rybáček. Na Křivoklátsku zasahují dva sypače s inertem, v Rakovníku také dva s inertem a jeden se solí. Na Jesenicku se solí tři okruhy a jeden se udržuje inertním materiálem. „Zatím všude probíhá údržba standardně a bez problémů,“ dodává Martin Rybáček,

Starosti se silnými mrazy měli rybáři. „Všechny rybníky zamrzly, a tak členové hospodářského družstva, kteří k tomu mají oprávnění, chodí každé dva, tři dny ručně prosekávat led, aby mohl plyn z vody ven,“ vysvětluje předseda ČRS – MO Rakovník Jaromír Matoušek. Takových rybníků je sedm. „Chlapi musí chodit ve trojicích. Jeden je vždy na břehu, ti dva, co jdou na led, musí mít oblečené vesty a musí být přivázaní na laně,“ doplňuje Matoušek. Na pěti dalších rybnících (Olešná, Hostokryje, Senec, Polák u Zhoře, Bartoň) mají rakovničtí rybáři větrníky poháněné větrem, na dvou menších, kde jsou sádky, pracují elektrické rozmrazovače a také Žákův rybník u Šamotky se udržuje elektrickým rozmrazovačem, který čeří vodu neustále. „Pouze rybníky v Lišanech a na Novém Dvoře se letos nesekají, protože jsou bez ryb. Také nesekáme led na Berounce, protože řeka je zatím průtočná,“ dodává předseda rakovnických rybářů.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.