Foto

Bývalá chmelová sušárna v Hořesedlích krátce poté, co suť a trámy odklidili ze silnice hasiči.

 

Majitel hořesedelského statku chce demolovat všechny budovy

Stav Židovny zůstává neměnný

KOUNOV/HOŘESEDLY. Koncem července se v Kounově zřítila část tzv. Židovny. Do domu dlouhodobě zatékalo, a tak se v nejpostiženějším místě utrhlo zdivo a sesunulo k zemi. Ze stejného důvodu se v pondělí 5. prosince utrhla na bývalé chmelové sušárně v Hořesedlích střecha a trámy, tašky a suť zavalily karlovarku. Oba případy mají mnohé společné. Majitelé o rozlehlé objekty nejeví dlouhá léta zájem, nevyužívají je a nechávají chátrat.

V Kounově je od prázdnin stav Židovny neměnný. „Stavební úřad majiteli nařídil, jaké konkrétní zabezpečovací práce musí provést, aby byla budova zajištěna a neohrožovala okolí. Nic z toho se ale nestalo, takže dovnitř dál zatéká a kdykoli se může utrhnout další kus zdiva. Jediné ště­stí je, že bortící se část domu je ve dvoře, a že druhá strana budovy u silnice je v pořádku,“ přibližuje starostka Kounova Dana Bechynská.

Kounovská Židovna má pohnutou historii. Před 2. světovou válkou patřil statek bohaté židovské rodině, které se podařilo včas zachránit a utéct do Ameriky, kde začala žít nový život. Po převratu získali někdejší majitelé statek a pozemky zpět v restituci. Z Kanady, kde žijí, se ale nikdo z nich do Česka nevrátil, proto jim správu majetku zajišťuje právní zástupce.

„Magistr Čapek tu sice pár dní poté, co se kus domu zřítil, byl a jednal s námi, ale žádné zabezpečení objektu nezajistil. I oplocení do brány, aby do dvora nikdo nechodil, musela dát obec. Pan Čapek nás informoval, že ze dvou bratrů Reissových, kteří dům vlastnili, žije už jen jeden a toho písemně o stavu budovy informoval. Krátce na to nám od něj přišel ještě dopis, ve kterém se nás dotazoval, jestli je v obci větší zájem o malometrážní byty nebo spíše větší,“ přibližuje starostka.

Podle právního zástupce má majitel údajně zájem dům zrekonstruovat a zřídit v něm byty, které bude pronajímat. V Kounově se skutečně objevily tři stavební firmy, jež zpracovaly kalkulaci nákladů na rekonstrukci. Jedna z nich si pozvala i statika, který doporučil stavbu spíše zbourat. „Jaký je další vývoj, nevíme. Tomu, že skutečně dojde k rekonstrukci, příliš nevěřím. Každopádně ale jako obec nemíníme do cizího objektu dávat finanční prostředky na jeho zajištění. O to se musí starat vlastník, nemůžeme suplovat jeho povinnosti,“ říká Dana Bechynská.

U bývalé sušárny chmele v Hořesedlích, které místní říkají mlýn, je momentálně obec o poznání klidnější. Její majitel Vladimír Vondřich z Vejprnic už starostku kontaktoval. V době, kdy se střecha stavby sesunula na karlovarku, byl v cizině. „Proto také demolici objektu, tak jak byla nařízena statikem, neřešil. Stavební úřad vydal nařízení, že musí být stržena i druhá polovina střechy a obvodové zdivo sníženo po druhé podlaží. V pátek na to nastoupila firma MAO, což si řešil městský úřad, a v pondělí už bylo hotovo,“ popisuje hořesedelská starostka Jiřina Milerová, která s Vladimírem Vondřichem jednala minulý čtvrtek na obecním úřadě. Další demoliční práce už si bude zajišťovat sám. Sušárnu nemá v plánu rekonstruovat. „Celý areál včetně dalších budov ve dvoře se bude demolovat a pozemek prodám,“ říká Vladimír Vondřich.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.