Foto

Prošlá lhůta (na snímku Aleš Kolář a Petr Chmelík) vlétla na pódium jako kulový blesk.

 

Koncert čtyř rockových kapel v KC přinesl 38 tisíc korun

Dvanáctá benefice pro jesle

RAKOVNÍK. V pátek 28. října se opět rozeznělo Kulturní centrum v Rakovníku hutným bigbítem. Už podvanácté tu uspořádala skupina Prošlá lhůta spolu s třemi dalšími domácími kapelami benefiční akci ve prospěch malých dětí.

„Původně jsem nezamýšlel, aby se benefice, která byla prvotně určena pro dětské a novorozenecké oddělení rakovnické nemocnice, stala tradicí, protože slovo tradice nemám rád. Nicméně, stalo se, lidi to baví, chodí v hojném počtu a my máme radost, že se ve městě něco děje a navíc můžeme pomoci potřebným,“ říká baskytarista a kapelník Prošlé lhůty Petr „Plastik“ Chmelík, který stál u zrodu této bohulibé akce. Už před začátkem letošního čtyřkoncertu muzikanti avizovali, že výtěžek bude věnován dětským jeslím. „Ty potřebují nové šatnové skříňky jak pro děti, tak i pro personál. Tak si je díky výtěžku z tohoto koncertu můžou pořídit,“ doplňuje kapelníka kytarista a zpěvák PL Honza Švácha.

Do svátečního kácéčka si našlo cestu 380 lidí, což je na současnou dobu velmi slušný počet. Čekala na ně pětihodinová bigbítová show a kapely se divákům odměnily velmi dobrými výkony. I když začátek se jevil jako nepříliš šťastný. Notnou dávku smůly si vybralo začínající Dhepo. Po třech písničkách „odešel“ Aleši Dubovi kytarový aparát, a tak zbytek setu „jen“ odzpíval a Dhepo nemohlo předvést aranže stavěné pro dvě kytary. I přes tento handicap benefici slušně „rozjelo“.

Druhé pořadí patří už dlouhá léta veteránům – The Undertakers, kteří vznikli už v roce 1969. Od minulého roku kapela zaznamenala několik změn – posílili ji baskytarista Vlasta Beneš a varhaník Václav „Pangejt“ Pavlíček, hrající na originální hammondky. Pro páteční koncert zaskočil za bubeníka Pepu Bradáče skvělý Jiří Bendl. Undertakers nijak neexperimentovali a zahráli osvědčené pecky 60. a 70. let.

Meditace je vedle Brutusu největší rakovnická legenda 70. let. Že je stále ve velmi dobré formě, dokázala i nyní. V klasické sestavě předložila své největší hity. Mimo jiné zazněly i dnes již „zlidovělé“ písničky Deme na to, Zničená duše, Čtyři baby nebo Velkej flám. V té době už byl parket nacvaknutý a rozvášněné publikum si přálo jeden přídavek za druhým. „Ještě přijde jedna skupina a ta taky bude hrát nahlas!“ rozloučil se kapelník Meditace Petr Bradáč s bouřícím publikem a ohlásil tak netradičně Prošlou lhůtu.

Ta se představila s oběma frontmany - Petrem „Pifákem“ Ivanovem a Romanem Graciasem. Na pódium vlétla jako kulový blesk a celý svůj set odehrála jako o život. Osvědčené hity Zvláštní knížka, Generační, Kladivo, Poslední dvacka a mnohé další nenechaly skoro nikoho sedět. V záplavě čtyřiadvaceti skladeb zazněly dvě málo známé. „Připravili jsme na dnešek takové malé překvapení. Prvním je písnička Bude show, kterou jsme ještě nikdy nehráli. A pak je to písnička Cesta do Evropy. Napsal ji Milan Kopernický a přinesl ji Pifák, který s ním hrával v 80. letech ve skupinách Zkrat a Hydraulika. Touhle písničkou bychom chtěli na Milana, který už není mezi námi, zavzpomínat,“ vysvětlil Honza Švácha a na dotaz, jestli v příštím roce proběhne benefice opět podle zaběhlého scénáře, dodal: „Čím jsem starší, tím jsem konzervativnější a pozoruji na sobě, že nesnáším, když se mění něco, co funguje. Tahle akce je tak úspěšná, že by bylo škoda na ní cokoliv měnit.“

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.