Foto

René Černý podepisuje během slavnostního křtu svoji první knihu Bratři ve válce.

Policejní mluvčí René Černý pokřtil knihu Bratři ve válce

Psát začal i díky Ordinaci

KŘIVOKLÁT. Od minulého týdne je v knihkupectvích k dostání nová kniha z oblasti regionální literatury. Slavnostně představena byla ve čtvrtek 8. září, kdy se v Královském sálu hradu Křivoklátu konal její křest. Knize Bratři ve válce od René Černého přišli popřát úspěšný let (jak se hodí napsat vzhledem k autorově celoživotní zálibě v leteckém modelářství) ke čtenářům tři kmotři.

„Vidět takto zaplněný sál je pro autora asi tou největší poctou,“ poděkoval René Černý v úvodu všem, kteří dorazili. Kdo zná prostory hradu, ví, že zaplnit Královský sál není snadné. Ve čtvrtek se to ale podařilo. Obsazeny byly všechny připravené židle a řada lidí ještě sledovala slavnostní křest ve stoje. Stejně velký zájem byl i o samotnou knihu, kterou autor na závěr akce podepisoval. To však předbíháme.

Kniha Bratři ve válce pojednává o osudech bratrů Arnošta, Františka a Antonína Mikšových z Janova. Arnošt byl coby příslušník paraskupiny Zinc zastřelen 30. dubna 1942 při akci na Požárech, jeho dva bratři byli měsíc po jeho smrti za pomoc v odbojové činnosti popraveni. René Černý se o události na Požárech zajímá spoustu let, oslovovat ho začaly už coby šestnáctiletého kluka a jeho zájem se plně rozvinul poté, co si přečetl knihu od Čestmíra Kráčmara Výstřely na Požárech.

Z počátku ho příběh pohltil zejména jako člena a vedoucího Skupiny historie vojenského a policejního letectva Kolešovice, v posledních letech se ho však dotýká již jako rodinná historie.

„Díky tomuto příběhu jsem se vlastně oženil. Když jsme v roce 2002 pořádali vzpomínkovou akci k 60. výročí událostí na Požárech, poznal jsem neteř bratrů Mikšových Zdeňku. Tam jsme na sebe koukli, asi ze shora z nebe přeskočila nějaká jiskérka a za týden už jsem ji měl doma,“ pobavil přítomné René Černý, který si vzal Zdeňku za ženu v roce 2006. S úsměvem prozradil také to, že kniha vznikla i díky seriálu Ordinace v Růžové zahradě: „V úterky a čtvrtky, kdy manželka koukala na Ordinaci, jsem seděl u počítače a tvořil.“

Autorova žena Zdeňka byla také první, kdo knihu dostal, v den křtu totiž slavila narozeniny. „Vidíte, že z lásky člověk dovede sepsat i knihu. Ale prý nejsem první v dějinách,“ řekl René Černý poté, co předal své ženě květinu a jeden výtisk. Právě ten na závěr slavnostní události pokřtili tři kmotři – písničkář Josef Fousek (ten také přečetl několik úryvků z knihy), kapelník skupiny Taxmeni a historik Jaroslav Čvančara a Michal Dlouhý, autor námětu k úspěšnému seriálu Četnické humoresky. Nekřtilo se vínem, ale vodou. Ovšem ne ledajakou, ve džbánu z mutějovické hrnčírny byla na Křivoklát dovezena voda ze studánky z osudných Požárů.

Knihu Bratři ve válce vydalo vydavatelství Gelton. Jeho majitel Jiří Červenka při křtu poznamenal, že se jedná o dvaadvacátou knihu, která vzešla z jeho vydavatelství. „Když šla tato kniha do tisku, řekl mi její autor, že je jeho první a zároveň poslední. Že už žádnou další nenapíše. A protože já si to samé říkám při každé své knížce, tak věřím, že se nějakého dalšího literárního počinu od René Černého ještě dočkáme. Byl by to jistě další přínos na poli literatury faktu,“ dodal Jiří Červenka.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.